Beğen

Mardin

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Mardin kenti; 2020 nüfus sayısına göre olarak 854.716 kişiyi içerisinde barındırmaktadır. Dicle Bölümü’nde yer alan bu kentin aynı zamanda da Suriye sınırında olduğu da ifade edilmektedir.

Mardin kenti uluslar arası anlamda kültür mirası olarak tabir edilmektedir. İçerisinde farklı dönemlere ait yapılar yer almaktadır. Aynı zamanda da dini konumda da farklı insanlara ev sahipliği yapmaktadır. Cami, türbe, kilise ve manastır gibi tarihi yapılar bu bölgede yer almaktadır. Aynı zamanda da döneminde ticaret yolu üzerinde olmasından dolayı da fazlasıyla dikkat çeken bir konumda da sayılmaktadır.

Mardin Tarihi

Mardin kenti oldukça köklü bir geçmişe sahip olan yerleşim noktasıdır. Dargeçit ilçesi içerisinde Paleolitik Çağ’a ait buluntulara denk gelinmiştir. Aynı zamanda da bu kentin Roma döneminin yanı sıra Emevi, Abbasi, Anadolu Selçuklu, Memlük ve Osmanlı toprakları içerisinde yer aldığı da ifade edilmektedir. Bu kentin oldukça ideal bir kültür paylaşım noktası olmasından dolayı da farklı etnik kimliklere ve dini inanışlara sahip olan insanları içerdiği de bilinmektedir.

Mardin

Mardin İklimi ve Bitki Örtüsü

Mardin, iklimi bakımından sert karasal iklimle benzerlik göstermektedir. Kışları oldukça sert ve kar yağışlı geçmekte olup, yaz ayları da son derecede sıcak ve kuraktır. Özellikle yaz döneminde gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkları oldukça yüksektir. Bozkır bitki örtüsü de kent genelinde görülür.

Mardin Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/mardin/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 8.779 km2

Rakım: 1.083 m

Nüfusu: 854.716

Plaka Kodu: 47

Posta Kodu: 47000

Konum: 37.312911, 40.733948

Bu makale YerelNET tarafından Mardin şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri