image

Mersin

Toplam 41 makale bulunmaktadır.

Mersin, Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 1.840.425’dir. Dünya turizminin yükselen yıldızı Güneş’in öptüğü bir Türk şehri olan Mersin’e hoş geldiniz . Mersin, uzun sahil şeridi, temiz deniz suyu, mavi bayraklı plajları, doğal güzellikleri, şehir marinaları, gökdelenleri, dev otelleri ve opera binası ile Türkiye’nin Doğu Akdeniz kıyılarında yayılan büyük bir şehirdir. Bu şehrin engin ovaları, Türkiye’nin en iyi limon ve portakal bahçeleriyle doludur. Mersin aynı zamanda Akdeniz’in en büyük ve önemli limanlarından biri ve Türkiye’deki deniz ticaretinin merkezidir. Türkiye’nin Akdeniz bölgesinin doğusunda yer alan liman kenti Mersin’e harika yolculuk . Mersin, hemen arkasından yükselen Toros...
Devamı

Mersin

Kategorisindeki tüm gönderiler

Müzeler
Anamur Müzesi: Anemurium antik kentinde Amerikalı ve Kanadalı bilim adamları tarafından 1960 yılında başlatılan bilimsel arkeolojik kazılar yöredeki tüm kültürel kalıntıların değerlendirilmesi amacıyla, Anamur İlçesi'ne bir müze yapılması fikrini ortaya çıkarmıştır. Müze binasının ilk temeli 1976 yılında Yalıevleri Mahallesi'nde tahsis edilen 2630 m²lik…

Mersin

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Mersin, Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 1.840.425’dir. Dünya turizminin yükselen yıldızı Güneş’in öptüğü bir Türk şehri olan Mersin’e hoş geldiniz . Mersin, uzun sahil şeridi, temiz deniz suyu, mavi bayraklı plajları, doğal güzellikleri, şehir marinaları, gökdelenleri, dev otelleri ve opera binası ile Türkiye’nin Doğu Akdeniz kıyılarında yayılan büyük bir şehirdir. Bu şehrin engin ovaları, Türkiye’nin en iyi limon ve portakal bahçeleriyle doludur. Mersin aynı zamanda Akdeniz’in en büyük ve önemli limanlarından biri ve Türkiye’deki deniz ticaretinin merkezidir.

Türkiye’nin Akdeniz bölgesinin doğusunda yer alan liman kenti Mersin’e harika yolculuk . Mersin, hemen arkasından yükselen Toros Dağları ile uzun plajların ve büyüleyici girişlerin şehridir.

MERSİN GEZİLECEK YERLER

Yıllardan beri her sene tatilcilerin mekânı olarak bilinen ve ilçelerinin mükemmel plajlarıyla gelen turistlere hizmet veren Mersin gezilecek yerler konusunda oldukça geniş yelpazeye sahiptir. Denizinin sığ olması küçük büyük yüzme bilmeyen kişilerinde tercihidir. Eski adıyla İçel olarak bilinen mersin şehri her kitleye hitap edecek şehirdir. Yaz turizminde tamamen dolu geçiren yerlerden biri olan Mersin yiyecek içecek konusunda da oldukça uygun fiyatlarla karşınıza çıkacak yerlerden biridir. Akdeniz bölgesinin nemli ve güzel şehri olan Mersin yeşilliği ve mavinin en güzel görsele sahip olduğu yerlerden biridir. Plajlarındaki incecik sarı kum, denizin tertemiz ve masmavi görüntüsü havanın her zaman sıcak oluşu tatilciler için bulunmaz bir nimettir. Hem otel hem de pansiyon yönünden çok rağbet göresinin en büyük nedeni memnun kalınacak yerlerin uygun fiyatta olmasındandır.

Mersin ve Kızkalesi

Denizin ortasında tarihi simgelerle donanmış Kızkalesi Mersin plajlarında en meşhur yerdir. Oldukça uzun bir tarihçeye sahip olan Kızkalesi Mersin gezilecek yerler konusunda özellikle ilgi çeken konumdadır.  Yüzerek ulaşılabilen veya tekne yoluyla ulaşacağınız bu kale görsel açıdan da ilgi çeken bir yerdir. Türkiye içinde bulunan birçok Kızkalesi bulunmasına rağmen Mersindeki kız kalesinin efsanesi bir başkadır. Kralın kızı için yaptırdığı bu kale hem görünüm açısından hem de turistik açıdan Erdemli ilçesinde yer almaktadır. Plajlarında her daim yiyecek içecek sektörünün temiz ve düzenli şekilde bulunduruluyor olması Erdemli ilçesinde oldukça ilgi gören niteliktedir. Ayrıca Anamur, Silifke ve Tarsus’ta bulunan plajlarda oldukça güzeldir. Kızkalesi dışında çok yoğun ilgi gören yerlerden biri de cennet ve cehennem vadisidir. Mersinin Silifke ilçesine bağlı Cennet cehennem vadisi her yıl binlerce turist ağırlar. Merdivenler eşliğinde inilip görülen bu saklı cennet oldukça hoş bir tabiata hâkimdir. Özellikle tatil için mersini tercih edecek kişiler burayı mutlaka görmelidir. Yerin 30 kat altına inilen merdivenlerle meşakkatli bir gezi sonunu güzelliğe dönüştürecek niteliktedir. Tarihi açıdan da donanım sahibi olan Narlı kuyu bu konuda tarihçilere de açık kapı bırakmaktadır.

Mersin Plajları ve Doğası

Sene içinde hem piknikçilere hem de tatilcilere açık yerlerden biri olan Mersin gezilecek yerler konusunda Akdeniz bölgesinin gözbebeğidir. Mersin ilçelerinin denizinde yüzmemiş kişiler henüz mükemmel denizi görmemiş demektir. Hem otel fiyatlarının uygun oluşu hem de süper plaj hâkimiyeti ile ciddi oranda yerli turist kesimine hitap eden bir yerdir. Susanoğlu plajı başta olmak üzere her plajda zevk alacağınız aktiviteler, birbirinden güzel ve organik yiyecekler ayrıca sabah saatlerinde gece vakitlerine kadar yüzebileceğiniz nitelikte bir deniz bulursunuz. Plaj ortamının her daim canlı ve kalabalık olması da bu sebepten kaynaklanır. Şehrin kendi insanı da tatilcilerinde her sene tercih ettiği Mersin ilini henüz görmediyseniz saklı cennetle tanışmamışsınız demektir.

Yüzölçümü : 15,620 km²
Rakım : 5 m
Nüfusu (2019) : 1.840.425
Plaka Kodu : 33
Posta Kodu : 33000
Konum : 36.7423867 Boylam / 34.2487193 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar