Beğen

Mersin

Mersin ya da daha eski adıyla İçel kenti 13 ilçeyi barındırmaktadır. Aynı zamanda da Akdeniz Bölgesi sınırları içerisinde yer alan bu il bir liman şehri olarak ifade edilmektedir. 2020 yılında da bu şehrin nüfusunun 1.868. 757 olduğu ifade edilmektedir. İlçeleri arasında Akdeniz, Mezitli, Yenişehir, Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Silifke, Tarsus, Erdemli, Çamlıyayla, Mut ve Gülnar yer almaktadır. Öte yandan da büyükşehri olarak ifade edilen bir şehirdir.

Mersin Tarihi

Mersin antik dönemlerde Kue ve Kilikya gibi isimlerle anılmaktadır. Yerleşim kökeni Cilalı Taş Devri’ne kadar uzanmaktadır. Şimdide olduğu gibi antik dönemde de oldukça önemli bir merkez olduğu da söylenebilmektedir. Antik Yunan, Roma, Emevi, Tolunoğulları, Bizans, Kilikya Ermeni Devleti, Memlük ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. 1607 yılında Ramazanoğulları Beyliği’nden Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir.

Mersin

Mersin Coğrafyası

Mersin önemli bir liman kenti olarak adlandırılsa da il genelinin dağlık olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda da Silifke ve Anamur ovaları da bu bölgede yer almaktadır.

Mersin İklimi

Akdeniz iklimine sahip olsa da yaz aylarında oldukça sıcak ve fazlasıyla nemli olarak adlandırılmaktadır. Kış ayları da ılık ve yağışlı olarak geçmektedir. Türkiye’nin en sıcak noktalarından bir tanesi olarak tabir edilmektedir.

Mersin Ekonomisi

Mersin kenti liman şehri olmasından dolayı ticaret fazlasıyla gelişmiştir. Aynı zamanda da tropikal faaliyetler ve turizm de bölgede yaygındır.

Mersin Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/mersin/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 16.010 km2

Rakım:  5 m

Nüfusu: 1.868.757

Plaka Kodu: 33

Posta Kodu: 33000

Konum: 36.812040, 34.641529

Bu makale YerelNET tarafından Mersin şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri