Beğen

Bodrum Gezilecek Yerler

Ege Bölgesi’nde, Muğla iline bağlı olan, birbirinden farklı kültürlere ait tarihi mekânları barındıran, doğanın eşsiz güzellikleri, sayısız festival ve faaliyeti ile dünyaca ünlü olan bu tatil beldesi dünyanın cennet mekânlarından. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Bodrum, bir görenin unutamadığı hep gelmek istediği büyülü bir ilçe. İki harika deniz olan Ege ve Akdeniz’in buluştuğu yerde, sayısız irili ufaklı koy bulunan mis gibi bir denize sahip. Mavi, beyaz ve yeşilin en güzel tonlarını yaz kış bodrumda görmek mümkün.

Bodrum deniz-kum-güneş tatili olanaklarının en güzel halini yaşatmakla kalmıyor, birçok antik ve tarihi mekâna ev sahipliği yapıyor. Dinlenme tatilinin yanı sıra Bodrum’da gezilecek yerler listenize bu mekânları da eklemeyi unutmayın. Egenin incisi, Muğla birincisi Bodrum’a yolunuz düşerse mutlaka gidilip görülecek yerler:

Bodrum Kalesi-Su Altı Arkeoloji Müzesi- Halikarnas Mozolesi

Bodrum denince akla ilk olarak tatil gelse de, dünyanın 7 harikasından birinin bu ilçede olduğunu hiç duydunuz mu? Deprem nedeniyle su altı batağı haline gelmiş olsa da, Su Altı Arkeoloji müzesinde bu harika eserin kalıntıları sergileniyor. Anıt mezar olarak yapılan Mısır ve Yunan mimarisine ait izler taşıyan bu mozole, turistlerin en büyük ilgi odağı. Bodrum Kalesi ise 1522 yılında şövalyeler için inşa edilen bir kale olup Bodrum’un en ünlü sembollerinden birisi. Bu kalenin içinde yer alan Su Altı Arkeoloji Müzesi, dünyanın en önemli su altı arkeoloji müzeleri arasında yer alıyor.

bodrum

Antik Tiyatro

Bodrum’da yer alan ve Antik çağlardan günümüze kadar gelebilmiş nadir eserlerden olan bu tiyatro Anadolu’nun en eski tiyatrolarından birisi. 13 bin kişilik kapasitesiyle günümüzde de hala birçok festival ve etkinliğe ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Bodrum Barlar Sokağı

Gece hayatının en hareketli ve en popüler yeri olan barlar sokağı Gümbet’te yer alıyor. Keyifli vakit geçirmek için sabahlara kadar devam eden eğlencesiyle gidilmesi gereken yerlerden. Harika atmosfere sahip birçok eğlence mekânına ev sahipliği yapıyor. Dolu dolu sabahlara kadar eğlenme imkânı sunuyor.

Tavşan Adası

Kral yolu ile denizin içinden yürüyerek ulaşabileceğiniz Tavşan Adası, Bodrum’da gezilecek yerler arasına mutlaka eklemeniz gereken bir yer. Bir doğa harikası olan adada gün batımının en güzel haline şahit olabilir, huzurlu vakit geçirebilirsiniz.

Zeki Müren Sanat Müzesi

2000 yılında ziyaretçilere açılan bu müze ev, Zeki Müren’in ömrünün son yıllarını geçirdiği kendi evidir.  İki katlı bu evin ilk katı, sanatçının kullandığı eşyaları muhafaza edilirken üst katında ise aldığı ödüller, sahne kostümleri ve hayran mektuplarından oluşan bir sergi bulunuyor.

Bitez Plajı

Bodrum merkeze en yakın plajlardan olan, yaklaşık 8 km mesafede bulunan bu halk plajı en ünlü plajlardan. Yeşilin her tonunun eşlik ettiği masmavi denizinde dalga sesleriyle yüzebilir, kızgın kumun keyfini sürebilirsiniz. Sakin ve ılık suyuyla yüzmenin keyfi başka olan bu plaj portakal bahçeleri manzaralıdır. Bodrum’un en bilinen ve turistler tarafından en çok ilgi gösterilen plajıdır. Bu nedenle sezonda çok kalabalık olacağını söylemeden geçmeyelim.

Yalıkavak Marina

Bodrum’un en bilinen mekânlarından birisi Yalıkavak Marina’dır. Bodrum’un en lüks kafeleri, restoran ve otellerinin olduğu bir yerdir. Alışveriş merkezleri ve sanat galerisinin yer aldığı bu bölgede doğanın güzelliğine ortamın ihtişamı eşliğinde tanık edebilirsiniz.

Bodrum, eşsiz güzelliğe sahip çok sayıda plajı, antik çağlardan kalan ve ilginç hikâyelere sahip olan tarihi eser ve mekânları ve gece-gündüz eğlencesi hiç bitmeyen dinamik mekânlarıyla her mevsim ilgi çekici bir tatil yeridir. Ve her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır.

Künye : https://tr.wikipedia.org/wiki/Bodrum,_Muğla

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri