Beğen

Bodrum çok uzun yıllardır ülkemizin en popüler tatil beldelerinden bir tanesi. Yalıkavak ise 10 yıl öncesine kadar küçük ve çok bilinmeyen bir köy yapısındaydı. Geçen yıllar Yalıkavak beldesinin popülerleşmesine ve Bodrum halkının yavaş yavaş bu harika beldeye doğru hareket etmesine sebep oldu.

Yalıkavak bölgesinin popülerleşmesinin başlıca sebeplerinden bir tanesi oldukça büyük bir marinanın kurulmuş olması. Tekneleri ile Bodrum sahillerine gelen kişiler artık Yalıkavak’a gelerek teknelerini bu marinada muhafaza edebiliyorlar. Marinanın hemen ardından açılmaya başlayan otellerle birlikte Yalıkavak Bodrum’un adeta arka bahçesi haline gelmiş durumda.

Bodrum’un hareketli yapısından biraz olsun kaçmak ve huzurlu bir tatil geçirmek isterseniz Yalıkavak en doğru tercihlerden bir tanesi olacaktır.

Arka Bahçeye Ulaşım Kolay Olur

Yalıkavak beldesinin Bodrum’un arka bahçesi olarak anılmasının sebeplerinden bir tanesi konum olarak son derece yakın olması. Ulaşım konusunda da hiçbir sorun yaşanmaması bu beldeyi daha popüler bir hale getirdi. Tekneyle beldeye gelecek olanlar için yol tarifine gerek yok. Kendi araçlarını ya da toplu taşıma araçlarını kullanacak olan kişilerin de endişelenmesi yersiz olacak.

Bodrum ile Yalıkavak arası 18 kilometre. Bodrum otogarından yarım saat arayla kalkan minibüsleri kullanarak Yalıkavak’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Çok uzak bir mesafe olmadığından taksi kullanmak da mümkün olacaktır. Kendi aracınızı tercih ediyorsanız da 25-30 dakikalık güvenli bir sürüş ile bu muhteşem beldeye ulaşım mümkün olacak.

Yalıkavak

Yalıkavak’ta Doğal ve Tarihi Güzellikler Sizleri Bekliyor

Bölgede ziyaret etmeniz gereken ilk adres Sandima Köyü olacak. Geçmiş yıllarda korsanlar tarafından kullanılan ve 600 seneyi aşan bir tarihe sahip olan köy oldukça etkileyici. Bölgenin simgeleri arasında yer alan yel değirmenleri de ziyaret etmeniz gereken ikinci yer olacak. Değirmenlerin bazıları ciddi şekilde hasar almış durumda. Ancak hala şehrin simgesi olma görevini bırakmadan devam ediyorlar.

Kaya Mezarlar günümüzde popülaritesini arttıran tarihi yapılar arasında. Yalıkavak da kesinlikle görülmesi gereken bir kaya mezara sahip. Zamanınızın küçük bir kısmını ayırarak bu tarihi eserleri görmeniz gerekiyor. Son olarak beldede yer alan marinayı ziyaret edebilir ve bölgede yer alan işletmelerde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

 

Deniz Olmadan Bodrum Olmaz

Bodrum ve etrafından bahsedilirken denize girmekten bahsetmemek mümkün değil. Yalıkavak plajlarından bu kadar geç bahsediyor olmamızın sebebi ise fiziksel yapısı gereği bölgenin denize giriş için çok uygun olmaması.

Yalıkavak plajları genel olarak bolca rüzgâr alıyor. Bu durum hem kumların uçuşmasına hem de denizin dalgalı bir yapıda olmasına sebep olmakta. Buna rağmen bölgedeki insanların denize olan sevgisi Yalıkavak’ta yer alan plajları doldurmakta. Bölgede yer alan;

  • Küdür Plajı,
  • Yalıkavak Halk Plajı,
  • Granada Beach Club,
  • Xuma Beach Club, gibi noktalardan denize girmeniz mümkün.

Gece Hayatında Aranan Hareketlilik

Beldede tercih edebileceğiniz plajlardan bahsederken gözünüze çarpan beach clublar eğlencenin hiçbir zaman göz ardı edilmediği konusunda sizlere küçük tüyolar vermiştir. Benzer bir durum gece hayatı için de geçerli. Bodrum kadar hareketli olmayan, daha sakin bir yer arayarak Yalıkavak beldesine gelen kişiler gece hayatından tamamen uzak kalmayacaktır.

Kalabalığın biraz daha az olması gece saatlerinde tercih edilebilecek mekân sayısının az olmasına sebep oluyor. Ancak tercih edeceğiniz clublar sizi günün ilk saatlerine kadar eğlendirmeyi başaracak. Yalıkavak tatilinde sıkıcı bir gün geçireceğinizi düşünüyorsanız bunun için hiç zamanınızın kalmayacağını şimdiden söyleyelim. Doğal güzelliklerine doyacağınız günleri muhteşem bir eğlenceye ev sahipliği yağan gece hayatı tamamlayacak.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri