Dalaman Havalimanı

Dalaman Havalimanı Muğla ilimizin Dalaman ilçesi sınırları içinde yerini alan, ülkemizin en güzel uluslararası havalimanlarından bir tanesidir. Dalaman şehir merkezinden yaklaşık 6 km. güneyde bulunan Dalaman Havalimanı,Milas-Bodrum Havalimanı ile beraber Muğla iline hizmet vermekte olan iki uluslararası havalimanından bir tanesi olarak yerini almaktadır.

Havalimanının yapımına 1976 yılında başlanmış olup, 1981 senesinde ise  hava meydanı olarak hizmete açılmıştır. Ve son olarak 1989 yılında, yönetim kurulu kararı gereğince artık bir havalimanı statüsü almayı başarmıştır.

Daha sonrasında ise, 7 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilmiş olan bir ihale ile en yüksek teklifte ( 705 milyon Euro)  YDA Havalimanı Yatırım ve İşletme A.Ş. bulunmuştur. İhale neticesinde de YDA Havalimanı Yatırım ve İşletme A.Ş. 31 Aralık 2040 tarihine kadar, Dalaman Havalimanının işletme hakkına sahip olan firma olmuştur.

Günün 24 saati hem sivil hem de askeri hava ulaşımına her şekilde açık tutulmakta olan Dalaman Havalimanı CAT I (Kategori I) niteliklerine sahip olan bir havalimanıdır. Ayrıca, yıllık 3.000.000 kapasitesi ile de ülkenin önemli havalimanları arasında yerini almaktadır. Mutaş ve Havaş şirketleri ise havalimanına transferi gerçekleştiren firmalardır ve havalimanına hareket yeri olarak da Marmaris otobüs terminali belirlenmiştir.

Dalaman Hava Meydan Komutanlığı ile birlikte ortak kullanılmakta olan Dalaman Havalimanının güney ucunda ise bir askeri üs yer almaktadır. Bu üs ise, yedek bir hava limanı olarak hala kullanımını sürdürmektedir. Dalaman Havalimanının güney ucunda bulunmakta olan bu üs, 1. Hava Kuvveti Komutanlığı, Balıkesir 9. Ana Jet Üs Komutanlığına bağlı bir üstür.

Bütün bunların yanı sıra, Muğla Dalaman Havalimanı, oldukça ciddi ve göz dolduran bir yeşil alana sahip ve gerçekten uğraş verilerek hazırlanmış bir çevre düzenlenmesi mevcuttur; buraya yolu bir şekilde düşen herkesin gözünün takıldığı ilk nokta daima bu muazzam doğası ve çevre düzenlemesidir.

İç hizmetler olarak ise zaten gerekmekte olan yeterliliği fazlasıyla sağlamasının diğer bir yanında, havalimanı terminalleri dışında yer almakta olan alanlarda da hizmet alma imkanınızın bulunduğu pek çok kafeterya ya da büfe tarzı alternatifler mevcut. Ayrıca eğer uzun uçuşlardan önce terminal içerisinde sıkışıp kalmak istemeyen, vaktini değerlendirmek istemekte olan ya da bir aktarma uçuşu yapan yolcular için gerçekten pek çok havalimanında yer almayan başarılı ve oldukça yararlı bir çözüm sunmakta.

Muğla ilimizin sınırları içerisinde yer almakta olan Dalaman Havalimanı, göze çarpan ve ciddi anlamda bir potansiyele sahip olan havalimanlarından bir tanesi olarak hizmet vermektedir. Özellikle belirtmek gerekir ki, sabaha karşı uçuşlarda ya da tam havalanırken, Dalamanın muazzam doğası, dağ manzaraları, ömrünüzde görüp görebileceğiniz en güzel manzaralara sahiplik yapmaktadır. Birçok yolcu, bu havalimanında bulunmaktan gerçekten keyif aldığını mutlaka belirtmişlerdir.

Bu makale 4 Şubat 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Süleyman Tombak

  Güzel ve temiz bir yer. Güvenlik sıkı. Muttas ve Havaş Fethiye otogardan sefer düzenliyor. Safer saatlerini muttas İnternet sitesinden bakabilirsiniz. Fethiye’den Dalaman Havalimanı’na 1 saate gelebilirsiniz. Kışın yoğunluk az lakin yazın yoğunluk çok fazla.

 2. Avatar
  Tolgahan Talha Hasanoğlu

  Oldukça büyük bir hava limanı. Eksiksiz diyebiliriz sadece cafe ve büfe sayısı az. Fiyatlar her havalimanı gibi fahiş. Bekleme salonlarında priz yok. Mimar ve mühendisi sanırım ortaçağdan kalma. İlk güvenlik noktasından geçtikten sonra tek bir mescid var. O da bayağı bir uzakta kalıyor. En az 4-5 dk yürümeniz gerek. 2. Güvenlik noktasından geçip Kapılara geldiğinizde ise bir mescid daha var.

 3. Avatar
  Çağdaş C.

  Çok güzel bir havalimanı eski yerin yanına yeni yer yapıldı. eski yer sanırım şuan tadilatta yeni yerden hizmet veriliyor. Denizin üzerinden iniş yaparsa uçak veya kalkış yüksekten denizi izlemek çok keyifli. Şimdiye kadar hiç sorun yaşamadım. Parfüm şişesi yanınızda taşımayın 100ml üzeri yanınızda olursa çöpe atmak zorunda kalıyorsunuz. Kargo kısmında olacak valize koyun. orada sorun olmuyor.

 4. Avatar
  Gökhan Sipho

  Sabiha nin yoğunluğundan sonra adeta terk edilmiş gibi geldi. Sakin ve huzurlu

 5. Avatar
  Ekin Uysal

  Bu havaalanına 1 puan bile fazla. Yahu priz olmayan havaalanı mı olur? Standart bir evde 15 20 tane priz var, burada 1 tane bile yok. Evet ciddi ciddi yok. Bilmiyorsanız bu işi yapmayın kimse size zorla havaalanı inşa ettirmiyor. Oturup yemek içmek için sadece 1 (bir) tane simit sarayı koymuşlar en uzak kenara. Evet başka hiç cafe restoran yok. Koca havaalanına 1 tane simit sarayı bakıyor. Fiyatlarından bahsetmeme gerek yok. Burada açlıktan ölürüm yine de tek kuruş para kazandırmam size.

 6. Avatar
  Suheia Damla

  Guvenlık sıkı temız ıslerını hakımler

 7. Avatar
  Alp Aytuğlu

  Askerlikle ilgili yasadigim belge sorununu ozenle ve dikkatle cozumlediler. Gorevli polis amiri cok yardimci oldu, kendisine cok tesekkur ederim.

 8. Avatar
  Nuhun yıldız

  Çok güzel bir yer. Yolcu güvenliği ve bekleme salonları temiz bakımlı olması gerektiği gibi

 9. Avatar
  Uğur Kazancı

  Küçük havalimanı diyenler bence yanılıyor.. Henüz tam bitmedi çünkü, bitince çok büyük bir havalimanı olduğunu zaten görecekler… Evet, yiyecek ve içecekler aşırı pahalı.. Sabiha Gökçen havalimanında gratis var geliş katında. İyiki var orası, insanlar oradan çok ucuza yani piyasa fiyatına içecek ve atıştırmalık alabiliyor.. Umarım dalaman havalimanı tam olarak bitince burayada bir gratis mağazası açarlar.. Bir ufak çay içmiştim 7-8 ay önce, adam 7 lira diyince nutkum tutuldu. Çayında bir özelliği yoktu zaten ve bu dediğim yer çıkış kapısından çıkınca tam karşınıza denk gelen büfe tarzı bir yer… Bence uzak durun ve yanınızda birşeyler getirmeyi unutmayın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir