Beğen

Dalaman Havalimanı Muğla ilimizin Dalaman ilçesi sınırları içinde yerini alan, ülkemizin en güzel uluslararası havalimanlarından bir tanesidir. Dalaman şehir merkezinden yaklaşık 6 km. güneyde bulunan Dalaman Havalimanı,Milas-Bodrum Havalimanı ile beraber Muğla iline hizmet vermekte olan iki uluslararası havalimanından bir tanesi olarak yerini almaktadır.

Havalimanının yapımına 1976 yılında başlanmış olup, 1981 senesinde ise  hava meydanı olarak hizmete açılmıştır. Ve son olarak 1989 yılında, yönetim kurulu kararı gereğince artık bir havalimanı statüsü almayı başarmıştır.

Daha sonrasında ise, 7 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilmiş olan bir ihale ile en yüksek teklifte ( 705 milyon Euro)  YDA Havalimanı Yatırım ve İşletme A.Ş. bulunmuştur. İhale neticesinde de YDA Havalimanı Yatırım ve İşletme A.Ş. 31 Aralık 2040 tarihine kadar, Dalaman Havalimanının işletme hakkına sahip olan firma olmuştur.

Günün 24 saati hem sivil hem de askeri hava ulaşımına her şekilde açık tutulmakta olan Dalaman Havalimanı CAT I (Kategori I) niteliklerine sahip olan bir havalimanıdır. Ayrıca, yıllık 3.000.000 kapasitesi ile de ülkenin önemli havalimanları arasında yerini almaktadır. Mutaş ve Havaş şirketleri ise havalimanına transferi gerçekleştiren firmalardır ve havalimanına hareket yeri olarak da Marmaris otobüs terminali belirlenmiştir.

Dalaman Hava Meydan Komutanlığı ile birlikte ortak kullanılmakta olan Dalaman Havalimanının güney ucunda ise bir askeri üs yer almaktadır. Bu üs ise, yedek bir hava limanı olarak hala kullanımını sürdürmektedir. Dalaman Havalimanının güney ucunda bulunmakta olan bu üs, 1. Hava Kuvveti Komutanlığı, Balıkesir 9. Ana Jet Üs Komutanlığına bağlı bir üstür.

Bütün bunların yanı sıra, Muğla Dalaman Havalimanı, oldukça ciddi ve göz dolduran bir yeşil alana sahip ve gerçekten uğraş verilerek hazırlanmış bir çevre düzenlenmesi mevcuttur; buraya yolu bir şekilde düşen herkesin gözünün takıldığı ilk nokta daima bu muazzam doğası ve çevre düzenlemesidir.

İç hizmetler olarak ise zaten gerekmekte olan yeterliliği fazlasıyla sağlamasının diğer bir yanında, havalimanı terminalleri dışında yer almakta olan alanlarda da hizmet alma imkanınızın bulunduğu pek çok kafeterya ya da büfe tarzı alternatifler mevcut. Ayrıca eğer uzun uçuşlardan önce terminal içerisinde sıkışıp kalmak istemeyen, vaktini değerlendirmek istemekte olan ya da bir aktarma uçuşu yapan yolcular için gerçekten pek çok havalimanında yer almayan başarılı ve oldukça yararlı bir çözüm sunmakta.

Muğla ilimizin sınırları içerisinde yer almakta olan Dalaman Havalimanı, göze çarpan ve ciddi anlamda bir potansiyele sahip olan havalimanlarından bir tanesi olarak hizmet vermektedir. Özellikle belirtmek gerekir ki, sabaha karşı uçuşlarda ya da tam havalanırken, Dalamanın muazzam doğası, dağ manzaraları, ömrünüzde görüp görebileceğiniz en güzel manzaralara sahiplik yapmaktadır. Birçok yolcu, bu havalimanında bulunmaktan gerçekten keyif aldığını mutlaka belirtmişlerdir.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri