Fethiye Tatil 2020

Fethiye, Muğla iline bağlı ve oraya ait en geniş alana sahip ilçesidir. Nüfusu 150.000 civarı olan ilçenin yaz aylarında gelen yerli ve yabacı turistler ile 500 bine kadar yükseldiği görüldü. Deniz kıyısında yapılaşması ve huzurlu bir ortama sahip olması sebebiyle sık sık göz almaya devam ediyor. Büyük şehirlerden kaçanların, sakinlik ve yeşillik ile doğanın içinde olmak isteyenlerin planlarında yer alan nadide yerlerdendir.

Likya uygarlığının en önemli kenti olan Fethiye, antik çağda kahinler kenti olarak anılıyordu. Bunun sebebi dağ yamacında kurulu olmasıdır. Çünkü kahinler, kehanetlerinde bulunmadan önce dağın yamacına giderek Akdeniz’in o derin sularından ilham alırlarmış.

Turkuaz rengi denizi o bölgeye özgü bir renktir. Bu haliyle herkesin gönlünü fethetmeyi başarmıştır. Fethiye dendiği zaman akıllara hemen Ölüdeniz gelir. Dünyaca ünlü bu deniz her yıl milyonlarca ziyaretçi alıyor. Yeşil ve mavinin karışarak değişik, kendine has bir renk oluşmasını sağlayan burada dinlenmek ayrı bir keyiftir. Buraya gidip sadece ölüdeniz’le kalmamalı tekne turuna çıkarak tüm koyları görmeli ve oralarda denize girmelisiniz.

Fethiye’nin Bizans, Roma ve Osmanlıya ev sahipliği yapmasından dolayı müthiş bir zenginliğe sahiptir. Likya uygarlığının dini merkezliğini de yapmıştır. Apollon ve Artemis tapınakları da buradadır. Letoon Antik tiyatroda UNESCO dünya mirası listesine girmiştir. Likya yürüyüş yolunda olan bu noktaya her gün keşif için yüzlerce turist gelir. Kral mezarları, kaleleri ile hem kültürel gezi yapıp hem de yaz tatilini geçirebilirsiniz.

Fethiye’de sadece yüzmek ve tarihi gezintiye hayran olarak gidenlerin yanı sıra aksiyon severleri de yamaç paraşütü etkinliği bekliyor. 2000 metreye kadar yükselip yavaş yavaş süzülerek inen ve manzaranın eşsiz şöleni ile heyecan dolu bir deneyim elde edeceksiniz. Yaklaşık 1 saat boyunca havada kalıyorsunuz. Hava akımının eşsiz oluşu nedeniyle Uluslararası Hava Oyunları Festivali düzenlemeleri yapılıyor. Ayrıca dağ severler ve yürümeyi sevenler için eşsiz bir tarih manzarası eşliğinde trekking yaparak muhteşem bir anıya sahip olabilirsiniz. Rüzgar sörfü, kano keyfi, rafting gibi su sporları da tercihleriniz arasında olabilir.