Beğen

Muğla’nın Fethiye ilçesi içerisinde yer alan Yanıklar Mahallesi’ne bağlı Katrancı Köyü sınırlarında bulunmaktadır. Katrancı Koyu Tabiat Parkı’nın Fethiye ile Muğla arasındaki D-400 Karayolu üzerinde olduğu da ifade edilmektedir. Etrafı Ege Denizi ve ormanlarla çevrili olması da dikkat çekmektedir. Yaklaşık olarak bu milli parkın 21 hektarlık bir araziye kurulu olduğu söylenmektedir. 1965 yılından beridir mesireye uygun noktalardan bir tanesi olarak tescil edilmiştir. Ancak 11 Temmuz 2011 tarihinde de tabiat park olarak faaliyet göstermeye devam etmektedir.

Katrancı Koyu Tabiat Parkı, günübirlik ziyaretçilerin uğrak noktası olarak sayılmaktadır. Aynı zamanda da kamp ve karavan gibi faaliyetleri bölgede yürütmek isteyenlere de olanak sunulmaktadır. Katrancı Koyu Tabiat Parkı içerisinde iki koy yer almaktadır. Katrancı Koyu ve Kızlar Koyu oldukça ilgi çeken noktalar arasında sayılmaktadır.

Katrancı Koyu Tabiat Parkı Bitkileri

Bu park doğal güzellikleriyle de ilgi çekmektedir. Her zaman yeşil görüntüsünü koruyan bu tabiat parkı içerisine kurumaya müsait olmayan ve her zaman yeşil kalan ağaçlar ve çalılık alanları görebilmek mümkündür. Öte yandan bu milli park içerisinde yumrulu bitkiler, tek yıllık bitkiler, çalılar ve otsu bitkiler de yer almaktadır. Bu yönüyle de doğal bir güzellik harikası olarak adlandırılan Katrancı Koyu Tabiat Parkı, herkesin aradığı türde bir güzelliği de içerisinde barındırabilecek konumda yer almaktadır.

Katrancı Koyu Tabiat Parkı

Katrancı Koyu Tabiat Parkı Koyları

Deniz, plaj, orman ve temiz hava detaylarının hepsinin bulunduğu bir konumda yer alan bu park, sahip olduğu koylarla da dikkat çekmektedir. Oldukça keyifli bir tatil süreci içerisine girmek isteyenlerin de ilgisini çeken konumda yer almaktadır. Tabiat parkı içerisinde üç farklı koy yer almaktadır. Doğudan batıya doğru sıralandığında bu koylar; Katrancı Koyu, Kızlar Koyu ve Mersinli Koyu olarak tabir edilmektedir.

Her bir koy gerek doğal güzellikleri gerekse de eşsiz deniziyle dikkat çekmektedir. Bu koylardan denize girmek de mümkün olmaktadır. Katrancı Koyu Tabiat Parkı’nın eşsiz manzarasına şahitlik etmek isteyenler bu koyları da tercih edebilir.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri