Beğen

Kaunos Kral Mezarları

Muğla’nın Ortaca ilçesi sınırları içerisinde yer alan Kaunos Antik Kenti dahilindeki kral mezarları fazlasıyla dikkat çekmektedir. Bu antik kente ve içerdiği kral mezarlarına ulaşmak için Dalyan Mahallesi’nden yola çıkarak deniz motorlarıyla ulaşım faaliyetini gerçekleştirmek gerekmektedir. 10 dakikalık bir tekne seferi sonrasında 15 dakikalık yokuş aşağı yürüyen ziyaretçiler bu antik kente rahatlıkla ulaşabileceklerdir. 3000 yıllık bir geçmişe sahip olan Kaunos Antik Kenti içerisindeki kral mezarları halen daha korunabilmiş buluntuları kapsamasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

Kaunos kral mezarlarının yanı sıra ziyaretçilerin bu bölgede antik tiyatroyu görebilmeleri de söz konusu olabiliyor. 2400 yıllık bir geçmişe sahip olan Kaunos kaya mezarlarının yanı sıra bazilika, hamam ve agora buluntularını da görebiliyorlar. Bu antik kentin içindeki 1300 yıllık mozaikleri de inceleme şansları yer alıyor. Demeter Kutsal Tapınağı’nı da bu bölge içerisinde gezmek mümkün olabiliyor.

Kaunos Antik Kenti; UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi içerisinde yer alıyor. Öte yandan bir liman kenti olmasının yanı sıra Likya ile Karya bölgeleri arasında sınır görevi de görüyor. Tuz üretimi ve ticareti bu bölge içerisinde de yaygın olarak gerçekleştirilebiliyor.

Kaunos Kral Mezarları

Ortaca ve Köyceğiz ilçeleri arasında sınır görevi gören Dalyan Mahallesi’nde yer alan bu antik kentin Çandır Mahallesi içerisinde kaya mezarları da etkin bir yer tutuyor. Çok sayıda antik kaya mezarını içermesiyle de gündeme geliyor. Oldukça geniş bir alana yayılan bu kaya mezarları; hem deniz tatili hem de tarihi gezintilerde bulunmak isteyenler için oldukça makul bir seviyede kendini gösteriyor.

Kaunos Antik Kenti

Kaunos tarafından kurulan bu antik kentin kaya mezarları oldukça dikkat çekiyor. Aynı zamanda da liman kenti olmasının yanında farklı medeniyetlere de ev sahipliği yaptığı işaret ediliyor. Arkaik, klasik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemleri içerisinde yerleşim alanı olarak da görüldüğü belirtiliyor.

Kaunos kaya mezarlarının eşi benzerinin olmadığı da belirtiliyor. 2400 yıllık bir geçmişe sahip olmasının yanı sıra kendi alanında benzersiz bir yer tuttuğu da herkes tarafından ortaya çıkan bir husus olarak tabir ediliyor.

Web : http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri