image

Köyceğiz İlçesi

Toplam 1 makale bulunmaktadır.

Köyceğiz Türkiye’nin bir ilçesi olup Muğla iline bağlıdır. Bu sayfa Köyceğiz ilçesi hakkında bilgiler sunmak amacıyla oluşturulmuştur. Muğla bölgesinde bulunan Köyceğiz ilçesinin toplam yüzölçümü 1.758 kilometre karedir. Köyceğiz ilçesinin toplam 25 mahallesi bulunmaktadır. En büyük mahallesi ise Toparlar Mah. ‘sidir. Köyceğiz nüfusu 2018 yılına göre 36.389. Bu nüfus, 18.328 erkek ve 18.061 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %50,37 erkek, %49,63 kadındır. Muğla merkeze 52 km uzaklıkta olan ilçe Muğla’nın önemli ilçelerinden biridir. Köyceğiz, Marmaris’in yaklaşık olarak 55 km. kuzeyinde yer alan, fazlasıyla sevilen ve doğası ile kendisine hayran bırakan, tatil cenneti Muğla ilimize bağlı bir tatil beldesidir. Beldemiz meşhur Köyceğiz...
Devamı

Köyceğiz İlçesi

Kategorisindeki tüm gönderiler

Tatil Seçenekleri
Tatil Yerleri
Tarihi Yerler
Müzeler
İçerik Ekle
Sevara
Köyceğiz Muğla ilimizin 13 ilçesinden bir tanesidir. 36.000 nüfusun yaşadığı bir ilçedir. Olsun büyük bir bölümü tarım hayvancılık ve aynı zamanda turizm faaliyetlerini getirmektedir. İklimi ve coğrafi yapısının elverişli imkânları sayesinde tarım oldukça gelişmiştir. İklimsel olarak Rize ilimizden sonra en yüksek yağmur alma…

Köyceğiz İlçesi

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Köyceğiz Türkiye’nin bir ilçesi olup Muğla iline bağlıdır. Bu sayfa Köyceğiz ilçesi hakkında bilgiler sunmak amacıyla oluşturulmuştur. Muğla bölgesinde bulunan Köyceğiz ilçesinin toplam yüzölçümü 1.758 kilometre karedir. Köyceğiz ilçesinin toplam 25 mahallesi bulunmaktadır. En büyük mahallesi ise Toparlar Mah. ‘sidir. Köyceğiz nüfusu 2018 yılına göre 36.389. Bu nüfus, 18.328 erkek ve 18.061 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %50,37 erkek, %49,63 kadındır. Muğla merkeze 52 km uzaklıkta olan ilçe Muğla’nın önemli ilçelerinden biridir.

Köyceğiz, Marmaris’in yaklaşık olarak 55 km. kuzeyinde yer alan, fazlasıyla sevilen ve doğası ile kendisine hayran bırakan, tatil cenneti Muğla ilimize bağlı bir tatil beldesidir. Beldemiz meşhur Köyceğiz Gölünün etrafına kurulu bir şekildedir. Marmaris deniz tatilcileri adına Köyceğiz biraz daha farklı bir konuma sahip tabii. Sahil kesiminde konumlanmadığından dolayı Köyceğiz, ilk bakışta daha farklı bir şekilde algılansa bile tatilciler Köyceğiz Gölü’ne geldikleri zaman doğanın onlara yaptığı birbirinden güzel ve huzur verici sürprizler ile karşılaşıyorlar. Köyceğiz Gölü ve bu gölün çevresi doğal güzellikleri ile insanı kendisine çeken bir tarafa sahip. Ayrıca gölün üzerinde Hapishane Adası adında ufak bir ada da bulunmakta.

Muğla ilimize bağlı olan  diğer gezilecek tatil beldeleri ile kıyaslandığı zaman Köyceğiz’in nüfusu, hem yaz hem de kış fark etmeksizin genellikle sabit bir şekilde kalıyor. Köyceğiz’in merkezi fazlasıyla düzenli bir yapıya sahip ve her zaman da hareketli olmayı başarıyor. Bu arada, yöresel tatları sizlerle paylaşan restoranlara uğramadan buradan ayrılmamanızı tavsiye ederiz.

Köyceğiz Gölü’ne dağlardan gelmekte olan yedi tane nehir mevcut. Bu nehirlerden bir tanesi de oldukça meşhur olan Dalyan deltasına doğru gitmekte. Köyceğiz bununla birlikte tatlı içme suyu ile de oldukça meşhur bir yer.

Köyceğiz gölü’nün çevresinde güzel, sakin ve huzurlu bir doğa yürüyüşü gerçekleştirmek de gerçekten akla ilk gelen güzel aktivitelerden yalnızca biri. Köyceğiz bu anlamda ekolojik turizme tutkun olanlar açısından fazlasıyla ideal bir belde. Bunun yanı sıra, gölde motorsuz su sporu ve sörf yapmanız da mümkün.

Ayrıca balık tutmak ya da gölde ufak tekneler ile yapılabilen gezilere katılmak, Köyceğiz’de yapabileceğiniz en güzel aktiviteler arasında yerini alıyor. Burada bulunan Hapishane Adası ve Cenovalılar dönemine ait olan oldukça eski kale kalıntıları da gerçekten görülmeye değer yerlerden bazıları…

Çevredeki bulunan yaylalarda ve özellikle de Gölgeli, Sandras, Beşparmak Dağları ile Cankurtaran Zirvesine doğru bir doğa yürüyüşü geçekleştirmeden dönmek de yine çok büyük bir yanlış olacaktır. Bu bölgede rakım ise yaklaşık olarak 2300 metre.

Sandras Dağı’nda bulunan Yuvarlak Çayı, yine fazlasıyla popüler olan ve ziyaretçi akınına uğrayan yerlerden biri. Bir sonraki popüler durağınız ise 800 metrede bulunan Ağla Yaylası olacaktır. Burada bulunan köy, soğuk tatlı içme suyu ve birbirinden özel yöresel tatları ile ünlü bir yer. Doğal ortam da ayrıca bir harika.

Ayrıca belirtmeden geçmeyelim; Deniz ve doğa tutkunu olan tatilciler için Köyceğiz’den çevrede yer alan koylara gitmek, buralara düzenlenmekte olan turlara katılmak da oldukça kolay. Yapılan bu turlar kapsamında Dalyanı Kaunos’u, İztuzu Plajı’nı, Şelaleler’i, Ağla Yaylası’nı, 12 Adalar’ı, Sarıgerme Plajı’nı ve Ekincik Plaj’ını görme şansını yakalayabilir, tatili daha da muazzam bir hale dönüştürebilirsiniz.Katkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar