Beğen

Muğla’nın Köyceğiz Gölü etrafında yer alan Sultaniye Kaplıcaları aynı zamanda da Ölemez Dağı etrafında da yer almaktadır. Bu kaplıcaların binlerce yıldan beridir kullanıldığı da ifade edilmektedir. MÖ 100 yılında ilk kez Sultaniye Kaplıcaları hakkında bilgilere erişilmektedir. Kaunos Antik Kenti içerisinde yaşayan yerleşimciler tarafından tercih edildiği ifade edilmektedir. Aynı zamanda da Bizans dönemi içerisinde de bu alana tesisler yapılmıştır. Bu tesisler günümüzde de Köyceğiz Gölü’nün altında yer almaktadır. Aynı zamanda da bu tesisler içerisinde bir hastane de yer almakta ve kapısında da “Tanrılar adına buraya ölüm giremez.” Yazılmıştır. Ölemez Dağı’nın adı da bu kitabeye uygun olarak ortaya çıkarılmıştır.

Sultaniye Kaplıcaları Faydaları

Sultaniye Kaplıcaları farklı hastalıklara şifa özelliğe sahip olarak ifade edilmektedir. Bu kaplıcaların romatizma, böbrek hastalıkları, idrar yolu rahatsızlıkları, metabolik hastalıklar, yorgunluk, cilt hastalıkları ve kadın hastalıkları gibi sorunları giderebilmektedir.

Bu kaplıcaların suyu mineral bakımından da oldukça zengin olduğu söylenmektedir. Kalsiyum klorür, kalsiyum sülfat, bromür, radon ve radyoaktif maddeler içermektedir. Aynı zamanda da bu kaplıca suyunun sıcaklığı da 39 derece olarak ifade edilmektedir. Dünya genelinde en yüksek radyoaktiviteye sahip ikinci kaplıcalar olarak görülebilmektedir.

Sultaniye Kaplıcaları

Kaplıcalar içerisinde dikkat çeken diğer bir unsur da güzellik çamuru olarak bilinmektedir. Bu çamurun vücuda sürülmesi halinde kırışıklara çözüm ürettiği bilinmektedir.

Sultaniye Kaplıcaları, Köyceğiz Belediyesi tarafından kontrol edilmekte ve işletilmektedir. Aynı zamanda da bu bölgede konaklama imkanları da söz konusu olmaktadır. Ahşap konaklara benzer yapılar bu bölge içerisinde yer almaktadır. Aynı zamanda da yeme içme konusunda da tesisler bulunmakta ve tam teşekküllü bir konumda da kendini göstermektedir.

Sultaniye Kaplıcaları hususunda 21 günlük tedavi süreci önerilmektedir. Ancak bu şifalı suyun etkisini gösterebilmesi adına suya giriş yapmadan önce duş almak da önemlidir. Aynı zamanda da günde 2 kez olmak üzere duş almak da tavsiye edilmektedir. Bu bölgeye gelip şifa bulan insanların öyküsü de sık sık duyulabilmektedir. Bu yönüyle de Sultaniye Kaplıcaları ne kadar faydalı bir alan olduğunu göstermektedir.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri