image

Marmaris İlçesi

Toplam 1 makale bulunmaktadır.

Marmaris Türkiye’nin bir ilçesi olup Ege Bölgesinde bulunan Muğla iline bağlıdır. Bu sayfa Marmaris ilçesi hakkında bilgiler sunmak amacıyla oluşturulmuştur. Muğla bölgesinde bulunan Marmaris ilçesinin toplam yüzölçümü 906 kilometre karedir. Marmaris ilçesinin toplam 25 mahallesi bulunmaktadır. En büyük mahallesi ise Armutalan Mah. ‘sidir. Marmaris nüfusu 2019 yılına göre 94.749. Bu nüfus, 49.719 erkek ve 45.030 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %52,47 erkek, %47,53 kadındır. Muğla merkeze 54 km uzaklıkta olan ilçe Muğla’nın turizm açısında önemli ilçelerinden biridir. Akdeniz İklimin hakim olduğu Marmaris özellikle yaz aylarında yerli turistlerin uğrak yerlerinden biridir. Bir çok tarihi kalıntıya ev sahipliği yapan Marmaris Kültür Turizm’i...
Devamı

Marmaris İlçesi

Kategorisindeki tüm gönderiler

Tatil Seçenekleri
Tatil Yerleri
Tarihi Yerler
Müzeler
İçerik Ekle
Sevara
Tatil her insanın yıl içinde belirli dönem aralıklarında ihtiyaç duyduğu zaman dilimidir. Böyle bir zaman diliminde kafasını rahatlatacak sakin ve huzurlu durabileceği bir alan tercih etmek ister. Bu alanların en uygun fiyat ortalamasına sahip güzel ve lüks tatil mekânlarının başında gelen Marmaris tatil…

Marmaris İlçesi

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Marmaris Türkiye’nin bir ilçesi olup Ege Bölgesinde bulunan Muğla iline bağlıdır. Bu sayfa Marmaris ilçesi hakkında bilgiler sunmak amacıyla oluşturulmuştur. Muğla bölgesinde bulunan Marmaris ilçesinin toplam yüzölçümü 906 kilometre karedir. Marmaris ilçesinin toplam 25 mahallesi bulunmaktadır. En büyük mahallesi ise Armutalan Mah. ‘sidir. Marmaris nüfusu 2019 yılına göre 94.749. Bu nüfus, 49.719 erkek ve 45.030 kadından oluşmaktadır.
Yüzde olarak ise: %52,47 erkek, %47,53 kadındır. Muğla merkeze 54 km uzaklıkta olan ilçe Muğla’nın turizm açısında önemli ilçelerinden biridir.

Akdeniz İklimin hakim olduğu Marmaris özellikle yaz aylarında yerli turistlerin uğrak yerlerinden biridir. Bir çok tarihi kalıntıya ev sahipliği yapan Marmaris Kültür Turizm’i açısındanda oldukça zengindir. Aynı zamanda Marmaris, Rodos ve Ege adalarına açılan önemli bir liman kentidir. Doğal bir Yat Limanı olan Marmaris Limanı ortalama 1200 kapasiteye sahiptir. Buda ilçenin Yat Turizmine ciddi destek sağlamaktadır. Yaz aylarından nüfusun 2-3 katına çıktığı Marmaris’de muhteşem koylar ve plajlarda mevcuttur.

Marmaris’e en yakın havalimanı ise Dalaman havalimanıdır. Rodos adasına ise sadece 45 dakika uzaktadır.

Marmaris ilçe sınırları içinde yer alan antik kentler ise şöyle sıralanabilir: Physkos (Beldibi, Asartepe), Amos (Hisarönü, Turunç), Bybassos (Hisarönü), Kastabos (Hisarönü), Syrna (Bayırköy), Larymna (Bozburun), Thyssanos (Söğütköy), Phoenix (Taşlıca), Loryma (Bozukkale) Kasara (Serçe Limanı), Kedrai (Sedir Adası), Euthena ve Amnistos (Karacasöğüt). Physkos dahil tüm kentler, küçük Karya kentleri. Ama diğerlerinin neredeyse tamamından bugüne ulaşan kalıntılar kale ve sur parçalarından öteye geçmiyor.

Yüzölçümü : 906 km²
Rakım : 10 m
Nüfusu (2019) : 94.749
Plaka Kodu : 48
Posta Kodu : 48700
Konum : 36.8480799 Boylam / 28.226426 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar