Muğla Müzesi

Muğla Müzesi, Müştakbey Mahallesinde yer alan Konakaltı Kültür Merkezinin hemen yanında, eski cezaevi binasıdır. Müze kapalı alanında sergilenen arkeolojik buluntuların büyük bölümü Yatağan ilçesindeki Stratonikeia antik kenti kazılarından getirilmiştir. Ayrıca Yatağan’da ki Lagina ve Sedir Adasındaki antik Cedrae şehirlerinin buluntuları da suarada sergilenmektedir.

1992 yılı sonlarında Özlüce Köyü Kaklıcatepe’de yapılan kazılar sonucunda birçok hayvan ve bitki fosili çıkarılmıştır. Bu kazılarda çıkarılan fosillerin 1994’te sergilenmeye başlamasıyla müze ziyarete açılmıştır. Müzeye antik kalıntılarla, heykellerle dolu avludan etrafında toplanmış 3 ana bölümden ve 1 adet sanat galerisinden oluşmaktadır. Türkiye’deki ilk Doğa Tarihi Müzesi burada bulunmaktadır.

Muğla Müzesi’nde sergilenen fosiller günümüzden 5-9 milyon yıl önce yaşamış olan canlılara aittir. Bu canlılar, Doğu Asya’dan İspanya’ya kadar uzanan geniş bir alanda yaşamış ve yok olmuş canlılardır. Bu dönem canlılarına ait fosiller ilk defa İspanya’nın Tervel Havzası’nda bulunduğundan, bu döneme Turolian denilmektedir.

Kazılarda zürafagiller, boynuzlugiller, gergedangiller, hortumlu memeliler, domuzgiller, atgiller ve etçilere ait fosiller ile çok sayıda bitki fosilleri bulunmuştur. Bunların bir kısmı müzenin doğa tarihi bölümünde sergilenmektedir. Muğla Müzesi’nde, ziyarete açık olan bir başka bölüm de etnografya seksiyonudur. Muğla’nın çeşitli yörelerinden giyim kuşam ve günlük kullanım eşyaları bu bölümde sergilenmektedir.

>> TAM EKRAN GÖSTER <<

Bu makale 4 Nisan 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Fatih Aydemir

  Şehir merkezinde küçük ve şirin bir müze.
  Şehirin gürültüsunden kaçıp değişik bir etkinlik
  Yapmak isteyen ler için harika bir yer.ayni zamanda müzenin olduğu semt de çok güzel..

 2. Avatar
  Buse Demir

  aslında beklentim daha düşüktü, küçük bir yer evet ama verimli ve bence çok hoş, kendi kendime gezme imkanı buldum sakin, güzel bir müze.

 3. Avatar
  Melike Kara

  Muğla merkezde ücretsiz bir müze. Küçük fakat bence gelenlerin görmesi gereken yerlerden. Etrafında küçük dükkanlar ve çok güzel binalar var

 4. Avatar
  Equus Asinus

  Güzel sade şirin ve daha yeni çıkarılmış tarihi eserlerin sergilendiği ücretsiz bir müze.

 5. Avatar
  Murat Erdogan

  Muğla Müzesi, Adliye’nin arkasında eski cezaevi binasında bulunmaktadır. 1992 yılı sonlarında Özlüce Köyü Kaklıcatepe’de yapılan kazılar sonucunda birçok hayvan ve bitki fosili çıkarılmıştır.
  Bu kazılarda çıkarılan fosillerin 1994’te sergilenmeye başlamasıyla müze ziyarete açılmıştır. Muğla Müzesi’nde sergilenen fosiller günümüzden 5-9 milyon yıl önce yaşamış olan canlılara aittir.
  Bu canlılar, Doğu Asya’dan İspanya’ya kadar uzanan geniş bir alanda yaşamış ve yok olmuş canlılardır. Bu dönem canlılarına ait fosiller ilk defa İspanya’nın Tervel Havzası’nda bulunduğundan, bu döneme Turolian denilmektedir. Kazılarda zürafagiller, boynuzlugiller, gergedangiller, hortumlu memeliler, domuzgiller, atgiller ve etçilere ait fosiller ile çok sayıda bitki fosilleri bulunmuştur. Bunların bir kısmı müze doğa tarihi bölümünde sergilenmektedir. Muğla Müzesi’nde, ziyarete açık olan bir başka bölüm de etnografya seksiyonudur. Muğla’nın çeşitli yörelerinden giyim kuşam ve günlük kullanım eşyaları bu bölümde sergilenmektedir.

 6. Avatar
  Cansu Gundogan

  Giriş ücretsiz. Çevre ilçelerdeki eserler de sergilenmektedir. 3 küçük salon da arkeolojik eserler, gladyatörler,fosil kalıntıları ve avlusunda heykeller bulunmaktadir.

 7. Avatar
  Mehmet Demir

  Ücretsiz bir müze. Muğla merkeze gelen herkesin mutlaka görmesi gerekir…

 8. Avatar
  Zeki YÜKSEKBİLGİLİ

  Güzel ama çok küçük bir müze. Tüm müzeyi detaylı gezmek en fazla 2 saatinizi alır. Giriş ücretsiz.

 9. Avatar
  Erman KARLI

  Muğla ve çevre yöreye ait çeşitli eserlerin sergilendiği küçük butik bir müze fosil odasından gladyatör odasına kadar 4-5 adet Salon bulunmakta yarım saat ayırıp gezilmeli giriş ücreti yok 👌🏼

 10. Avatar
  Onur Benli

  Küçük ve gezilmesi ücretsiz bir müze. Fosil salonu olan az sayıda müzeden. Gladyatör salonu da mutlaka gezilmeli özellikle gladyatör iskeleti çok orijinal. Atmosferi gayet güzel, görevliler de güleryüzlü idi. Yeri kolay belediye binasinin hemen arkasında gidince uğramak gerek. Huzurla gezilecek bir müze. Ancak sikke salonu yok.

 11. Avatar
  Mahmut Can Kovan

  Muğla merkezde belediyenin hemen yanında bulunan bir müze. Çevre antik kentlerden kurtarılan eserler, fosil kazıları gibi önemli şeyler var. Stratonikeia’ya gitmeden önce buraya uğrayıp oradan kurtarılan eserleri görmekte fayda var. Girişte çalışma saatlerinde öğle arası görünüyor ama yoğunluk olmadığı için o öğle arasında da ziyaretçi kabul ediyorlar.

 12. Avatar
  YASİN ALTUNTAŞ

  Türkiye’nin ilk Doğa Tarih Müzesi olarak kayıtlarda geçmektedir. Şehrin tarihi bölgesinde bulunan cezaevinin 1993 yılında müzeye çevrilmesi çok akıllıca olmuş. Gladyatör Salonu’ndaki ve bahçesindeki taş sütunlar görülmeye değer.

 13. Gezilecek Sanal Müzeler (Türkiye) | Catering Guide

  […] Muğla Müzesi -> Sanal Müze Gez […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir