Beğen

Muğla

Muğla kenti Ege Bölgesi’nde yer almakta ve turizm noktaları arasında başı çeken bir yapıda da bulunmaktadır. Aynı zamanda da bu kentin küçük bir kısmı Akdeniz Bölgesi içerisinde de sayılmaktadır. 2020 yılındaki verilere göre 1.000.773 kişi bu il sınırları içerisinde yaşamaktadır. Öte yandan Dalaman, Köyceğiz, Marmaris, Datça ve Dalaman gibi turistik noktaları da içermektedir.

Muğla Tarihi

Muğla’nın yerleşim alanı olarak görülmesi Antik Karya dönemine kadar uzanmaktadır. Sonraki zaman zarfında da Mısır, Asur ve İskit toprakları arasında da görülmüştür. Helenizm kolonileri bu bölgede yer aldıktan sonra Medler, Persler de bu bölgeye hakim olmuşlardır. Roma döneminden sonra bölgede Menteşeoğulları hüküm sürmüş ve son olarak da Osmanlı Devleti bölgede hakim olan taraf olarak adlandırılmıştır.

Muğla ili sadece yaz turizmi için uygun olmamakla beraber aynı zamanda da tarihi noktalarıyla da dikkat çekmektedir. Muğla genelinde 103 farklı ören yeri varlık göstermektedir.

Muğla

Muğla Coğrafyası ve İklimi

Muğla genel olarak dağlık ve engebeli bir yapıya sahiptir. Kıyı bölgelerinde oldukça sıcak bir hava yaz aylarında görülse de yüksek noktalara çıkıldığında serin bir hava hakimdir. Aynı zamanda da maki ve orman alanları da yaygın olarak görülebilmektedir.

Muğla, Menteşe Yöresi olarak adlandırılan bir konumdadır. Ege Bölgesi genelinde bu noktada dağlar denize paralel olarak uzanmaktadır. Bu yöre içerisinde nüfusun seyrek olduğu ve yerleşim alanlarının dağınık vaziyette bulunduğu görülmektedir.

Muğla Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/mugla/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 12.655 km2

Rakım: 659

Nüfusu: 1.000.773

Plaka Kodu: 48

Posta Kodu: 48000

Konum: 37.214994, 28.363986

Bu makale YerelNET tarafından Muğla şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri