image

Ortaca İlçesi

Toplam 24 makale bulunmaktadır.

Muğla’nın 13 ilçesinden biri olan Ortaca öncesinde Köyceğiz’e bağlı bir belde iken sonradan İlçe haline gelmiştir. Dünya’nın en önemli doğa harikalarından olan Dalyan’da Ortaca ‘ya bağlıdır. Günümüzde Muğla’nın en çok turist çeken ilçesi olmuştur. Bu sayfa Ortaca ilçesi hakkında bilgiler sunmak amacıyla oluşturulmuştur. Muğla bölgesinde bulunan Ortaca ilçesinin toplam yüzölçümü 3500 kilometre karedir. Ortaca ilçesinin toplam 27 mahallesi bulunmaktadır. En büyük mahallesi ise Dalyan Mah. ‘sidir. Ortaca nüfusu 2019 yılına göre 50.027. Bu nüfus, 25.083 erkek ve 24.944 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %50,14 erkek, %49,86 kadındır. Muğla merkeze 47 km uzaklıkta olan ilçe Muğla’nın önemli ilçelerinden biridir. Ortaca, Dalaman...
Devamı

Ortaca İlçesi

Kategorisindeki tüm gönderiler

Tatil Seçenekleri
Tatil Yerleri
Tarihi Yerler
Müzeler
İçerik Ekle
Sevara
Dalyan, Akdeniz kıyısında bulunan; hem deniz hem doğa hem de tarih ve tatil kavramlarını adeta birbirinin içine geçtiği muazzam bir tatil bölgesi. Fethiye ile Marmaris arasında yer almakta olan Dalyan, Muğla’nın Ortaca İlçesine bağlıdır ve yaklaşık 5 bin kişilik nüfusa sahip bir kasabadır.…
Sevara
Ortaca Ege ile Akdeniz’in sınır çizgilerinden biri olarak kabul edilen Ortaca Muğla İlinin önemli bir ilçesidir. Ortaca gerek bölgeye yakın plajlarıyla gerekse tarihi yapısıyla bölgenin dikkat çeken özel bir kent olarak kabul edilmektedir. Ayrıca Muğla’nın 13 ilçesinden biri olan Ortaca ilçesinde yazları bir…
Sevara
Ortaca Sarıgerme Plajı Türkiye de bulunan en güzel plajları içerisinde barındıran Ortaca her yıl binlerce misafir ağırlamaktadır. Sahilleri bakımından zengin olan Dalaman gerek plajları gerekse denizi açısından çok tercih edilmektedir. Denizin ve plajların temiz olması da en çok tercih sebepleri arasındadır. Bu nedenle sarı germe…
Sevara
Konumu Ve Özellikleri Ortaca; Muğla il sınırları içinde yer alan, Muğla kentinin doğusunda ve Muğla’nın ilçe merkezlerindendir. Batı ve Kuzey tarafında kalan Köyceğiz, doğusunda Dalaman, güneyinde Akdeniz olan kuzeyinden Muğla ve Fethiye arasında kalan karayolu kavşak noktasında kalan bir doğa harikasıdır. Turizm değerleri…

Ortaca İlçesi

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Muğla’nın 13 ilçesinden biri olan Ortaca öncesinde Köyceğiz’e bağlı bir belde iken sonradan İlçe haline gelmiştir. Dünya’nın en önemli doğa harikalarından olan Dalyan’da Ortaca ‘ya bağlıdır. Günümüzde Muğla’nın en çok turist çeken ilçesi olmuştur.

Bu sayfa Ortaca ilçesi hakkında bilgiler sunmak amacıyla oluşturulmuştur. Muğla bölgesinde bulunan Ortaca ilçesinin toplam yüzölçümü 3500 kilometre karedir. Ortaca ilçesinin toplam 27 mahallesi bulunmaktadır. En büyük mahallesi ise Dalyan Mah. ‘sidir. Ortaca nüfusu 2019 yılına göre 50.027. Bu nüfus, 25.083 erkek ve 24.944 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %50,14 erkek, %49,86 kadındır. Muğla merkeze 47 km uzaklıkta olan ilçe Muğla’nın önemli ilçelerinden biridir. Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz ilçelerine komşudur.

Ortaca Fethiye ile Marmaris’in arasında kaldığı için belde Ortaca adını almıştır. Ortaca ilçesinde çok sayıda doğal güzellik ve gezilecek, öğrenilecek yerler vardır.

Dalyan: Ortaca Tanıtım yapılırken ilk anlatılacak yer hiç kuşkusuz Dalyan olacaktır. Çünkü burada gezilip görülesi birçok doğa güzellikleri ve tarihi yapılar bulunmakta olup Ortaca Gezisine kesinlikle Dalyan’dan başlamalısınız. Belde turizm açısından son derece dikkat çekicidir. Her yıl özellikle tatil dönemlerinde yerli ve yabancı turistin beldeye girişi çok fazladır. Tabi ki sadece yaz aylarında değil yılın her mevsiminde güzel olan belde yaz aylarında deniz, güneş, kum üçlüsünün keyfini çıkarabileceğiniz eşsiz koylara sahip olduğundan çok fazla kalabalık olmaktadır.

Dalyan Gölünün çevresinde bulunan çamur banyoları cilt üzerinde etkileri olumlu olduğundan yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Dalyan’dan kalkan teknelerle rahatlıkla çamur banyosu yapılan alana ulaşılabilir.

Dalyan’da şehir merkezinde olsun yada şehirden biraz uzakta çok sayıda otel ve pansiyon bulunmaktadır. Buraya daha çok günübirlikte gelinebiliyor. Zaman zaman bölgeye yapılan turlarla gelen misafirler Dalyan sokaklarında rahatlıkla restoranları ve eğlenebileceği barları görebilirler. Aynı zamanda bu sokak aralarında çok fazlaca görebileceğiniz takı ve el yapımı ürünlerin, hediyelik eşyaların bulunduğu tezgahlardan alışveriş yapabilirsiniz.

Belde adını burada bulunan doğal kanallardan almıştır. Bu kanallarda yapılan balıkçılık sayesinde taze balık yeme şansınız Dalyan restoranlarında çok fazladır. Ve kefal çok fazla burada tutulmakta olup, uygun fiyatlarla restoranlarda bulabilirsiniz.

Tekne Turları: Dalyan’da kanal etrafında yürüyüş yaparken birçok gezi teknelerine rastlamanız mümkündür. Bu teknelerle Dalyan göl çevresinde gezi yapabilir ve kaya mezarlarını yakından görebilirsiniz. Bu tekneler Çamur banyosu yapılacak alana, iz tuzu plajına, kaya mezarlarına ve Antik kente kadar sizi götürüyor. Dalyan kanalı Köyceğiz gölünden besleniyor. Ve birleşerek denize akmaktadır.

Caretta Carettalar: Dalyan’ın simgesi haline gelen sevimli Caretta Carettalar sizi Ortaca tanıtımgezinizde merkezde heykeliyle karşılıyorlar. Dalyan merkezde gezerken Caretta Carettalara ait bir sürü obje alıp, Dalyan hatırası olarak yakınlarınıza hediye edebilirsiniz.

İz Tuzu plajını sakinleri olan bu kaplumbağaları yakından görebilirsiniz. Doğal güzelliğin bölgede korunmasına yönelik yapılan çalışmalar İz Tuzu plajının sakin ve doğal güzelliğinin bozulmasını engellemiştir. Burada olan kaplumbağalar rahatsız olmasın diye akşam 8’den sonra plajın kullanımı yasaklanmıştır. Ve gürültü yapmak ve ışık yakmak kaplumbağaları rahatsız edecek bir şeyin yapılmasına izin verilmiyor.

İz Tuzu Sahili: Bu plaj upuzun kumsalıyla, denizinin berraklığıyla Dünya sıralamasında ikinci sıradadır. Bu plaja gelmek için Dalyan’dan minübüslerle veya nehir kenarındaki teknelerle Plaja rahatlıkla ulaşım sağlanabiliyor. Ortalama 25 dakika süren tekne gezisiyle bu doğa harikası İz Tuzu plajına varabiliyorsunuz. Bu plajda hem denizde hem tatlı suda yüzme ve duş alma imkânınız bulunmaktadır. İz Tuzu plajı Caretta Carettaların da ötesinde adeta cennet gibi. 5400 metrelik bir kumdan oluşan kumsal sazlıklar eşliğinde dolanarak uzamaktadır. Ortaca ‘da gezilesi görülesi, yaşanılası ender yerlerdendir.

Kaunos Antik Kent: Dalyan’dan buraya tekneyle 10 dakikada gelebilirsiniz. Kaunos Antik Kentin en önemli tarihi yapısı olan Kral Kaya Mezarlarını da mutlaka görmelisiniz. Dağların içerisine oyularak yapılan bu mezarların Krallara yapıldığı tahmin edildiğinden buraya Kral Kaya Mezarları denilmektedir.

Yüzölçümü : 3500 km²
Rakım : 28 m
Nüfusu (2019) : 50.027
Plaka Kodu : 48
Posta Kodu : 48600
Konum : 36.833148 Boylam / 28.6811635 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar