Beğen

Zeki Müren Sanat Müzesi

Türk Sanat Müziği’nin önde gelen isimlerinden olan Zeki Müren’in son dönemlerinde yaşadığı evin müzeye dönüştürülmesi sonrasında Zeki Müren Sanat Müzesi adını almıştır. Muğla’nın Bodrum ilçesinde yer alan bu müze aynı zamanda da Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından dizayn edilmiştir. 8 Temmuz 2000 tarihinde ziyaretçilerini beklemeye başlamıştır. Bu müze içerisinde Zeki Müren’e ait eşyalar yer almaktadır. Aynı zamanda da ünlü sanatçının sahnede giydiği kostümlerin yanı sıra çizdiği resimleri, hayran mektupları, kazanmış olduğu ödüller ve evinde yer alan eşyalar da bulunmaktadır. Aynı zamanda da müze bahçesinde de yine Zeki Müren’e ait olan Buick Regal marka bir otomobil yer almaktadır. Öte yandan Tankut Öktem tarafından yapılmış olan bronz Zeki Müren heykeli de bulunmaktadır.

Zeki Müren’in vefat etmesinden sonra evin bulunduğu koy da Zeki Müren Koyu olarak adlandırılmaktadır. Zeki Müren’in zamanında en fazla dikkat çeken isimlerinden biri olduğu ve marjinal kimliğiyle de dikkat çektiği bilinmektedir. Zeki Müren’in tüm hayatına dair unsurları bu müze içerisinde görebilmektedir. Zeki Müren’in kıyafetleri, müzik hayatı ve daha farklı unsurları bu müze içerisinde görebilmek mümkün olmaktadır. Bu evin alt katı olduğu gibi korunmakta ve ancak üst katı sergi salonu olarak ifade edilmektedir. Oldukça dikkat çeken bir ev olarak da öne çıkan bir konumda da yer almaktadır.

Zeki Müren Sanat Müzesi

Zeki Müren Sanat Müzesi

Zeki Müren’in son yıllarını geçirdiği ve Bodrum ilçesi içerisinde yer alan bu ev, 1977 yılı içerisinde bir sosyolog tarafından satın alınmıştır. Sonraki yıllarda da Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmiştir. Bu bakanlık tarafından gerekli işlemlere tabi tutulan Zeki Müren’in evi restorasyon faaliyetlerini içermiştir. Sonrasında da 2000 yılında hazır hale gelmiş ve müze halini almıştır. BU süre zarfında da halkın ziyaret edebileceği bir alan olarak görülmektedir.

Bodrum ilçe merkezinde yer alan Zeki Müren Müzesi, Zeki Müren Koyu içerisinde yer almaktadır. Bu sayede de son derecede etkin bir konumda yer alarak, geçmişe dönmek isteyenler için etkili bir adres olarak görülmektedir.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri