image

Muş

Toplam makale bulunmaktadır.

Muş Gezilecek Yerler Muş Doğu Anadolu Bölge’mizde yer alan güneyinde Diyarbakır ve Bitlis, batısında Bingöl,  kuzeyinde Erzurum ve doğusunda Ağrı ile komşu olan ilimizdir. Dağlık bir bölgede yer alır. Akdoğan, Bingöl, Otluk, Şerafettin ve Yakupağa dağları ile çevrilidir. Ayrıca Muş ovası, Mut, Malazgirt, Bulanık ova da ilin ovalarıdır. Fırat Havzası içerisinde yer alması nedeni ile Haçlı gölü, Kaz gölü ve Küçük Hamurpet gölü bulunmaktadır. Ayrıca ilimiz 1929 yılı öncesinde Bitlis’in bir ilçesi idi. 1929 yılında il olarak kayıtlarda yerini almıştır. Yüzölçümü 8.196 kilometre karedir. Bulanık, Varto, Malazgirt, Korkut en çok bilinen ilçeleridir. Muş’un İstanbul ile mesafesi 1.319 kilometre, Ankara ile...
Devamı

Muş

Kategorisindeki tüm gönderiler

Muş

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Muş Gezilecek Yerler

Muş Doğu Anadolu Bölge’mizde yer alan güneyinde Diyarbakır ve Bitlis, batısında Bingöl,  kuzeyinde Erzurum ve doğusunda Ağrı ile komşu olan ilimizdir. Dağlık bir bölgede yer alır. Akdoğan, Bingöl, Otluk, Şerafettin ve Yakupağa dağları ile çevrilidir. Ayrıca Muş ovası, Mut, Malazgirt, Bulanık ova da ilin ovalarıdır. Fırat Havzası içerisinde yer alması nedeni ile Haçlı gölü, Kaz gölü ve Küçük Hamurpet gölü bulunmaktadır. Ayrıca ilimiz 1929 yılı öncesinde Bitlis’in bir ilçesi idi. 1929 yılında il olarak kayıtlarda yerini almıştır. Yüzölçümü 8.196 kilometre karedir. Bulanık, Varto, Malazgirt, Korkut en çok bilinen ilçeleridir.

Muş’un İstanbul ile mesafesi 1.319 kilometre, Ankara ile mesafesi 998 kilometredir. Kara yolu yanı sıra ile ulaşım için Ankara ve İstanbul’dan uçuşlar düzenlenmektedir. Havayolu ile de iki büyük ilimizden de yaklaşık 90 dakikalık bir uçuş söz konusudur. Muş gezilecek yerler açısından zengin illerimizden biridir. Karasal iklimi nedeni ile kış aylarının çok soğuk olma durumu vardır. Yılın ortama 3 ayında ilde kar görülmektedir. Yıllık ise ortalama sıcaklığı 10 dereceyi bulmaz. Bu nedenle genellikle ilkbahar ve yaz aylarında ziyaret edilmesi önerilir. Aynı zamanda kayak yapmak isteyenler için 5 ay kesin kayak yapılır diyebiliriz.

Muş Tarihi

Muş tarihi geçmiş açısından incelendiğinde Urartulara kadar uzanmaktadır. Asur kaynaklarında yer alan bilgiler ile bu durum kanıtlanmıştır. Aynı zamanda Med, İskit, Pers ve Makedonların hakimiyetinde kaldığı bilinmektedir. 400 yıl boyunca Sasaniler yönetiminde olan Muş ve çevresi uzun yıllar boyu Roma ve Partların mücadelesine ev sahipliği yapmıştır. Roma ikiye ayrıldıktan sonra Türklerin kazandığı Malazgirt savaşı sonrasında özgür kalmıştır. 13. Yüzyılda Anadolu Selçukluları tarafından imarı gerçekleşmiştir. Moğollar, Karakoyunlu ve Akkoyunlu devletleri sonrasında Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine girmiştir. 19 yüzyıl son yıllarından Bitlis’e bağlı olan Muş 1929’da il olmuştur.

Muş’da Görülesi Yerler

Tarihi ile dikkati çeken Muş gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen tarihi eserlerdir.  Şehir merkezinden başlayacak olursak, Muş kalesi ilk olarak karşımıza çıkar. Muş Ulu Camii ve Yıldızlı Han ziyaret edilmelidir. Aynı zamanda İl merkezi çevresinde yer alan Arak Manastırı, Zafer Anıtı, Murat Köprüsü, Malazgirt Kalesi bulunur. Akdoğan Gölü de büyülryici manzarası ile sizleri beklemektedir. Yine tarih kokulu şehir olan Muş’ da Kayalıdere Antik Kenti yer almaktadır.

Kendine özgü özel lezzetlere sahip Muş, hayvancılığın geliştiği bir ilimizdir. Bu nedenle özellikle et yemeklerinin ayrı bir lezzeti vardır. Hez dolması, Muş köftesi, keşkek, çorti, pırvaz yöresel ve çok lezzetlerdir.

Tarih ve doğa ile ayrı bir güzelliğe sahip Muş’a geldiğinizde araç kiralama, eğer sadece şehir merkezi gezilecek ise yayan olarak da gezilebilir. Muş ilimizde şehir içi ulaşım olarak belediyeye ait minibüs, otobüsler bulunmaktadır.

 

 Katkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar