Beğen

Muş

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Muş vilayeti; 1995 yılında Bitlis’ten ayrılarak il sıfatı almıştır. Aynı zamanda da bu kentin Çavuş Dağı kenarına kurulduğu da bilinmektedir. Kentin yerleşimi Muş Ovası’na doğru genişlemekte ve iki kısım arasında 200 metre gibi bir rakım farkı da ortaya çıkmaktadır.

Muş kenti lale ve üzüm ile ünlü bir yapıdadır. Aynı zamanda da bu kentte Malazgirt Savaşı’nın yapılmış olması da dikkat çeken bir detaydır.

100 bin gibi bir nüfusa sahip olan Muş; Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Murat-Van Bölümü içerisinde yer almaktadır. Aynı zamanda da Doğu Anadolu Bölgesi için oluşturulan kalkınma projesinin de bir parçasıdır.

Muş

Muş Tarihi

Muş’un tarihi kaynaklardaki yeri MÖ 13. Yüzyıla kadar dayanır. Urartu medeniyetinden izler bu kent içerisinde görülmektedir. Sonrasında da İskit, Med, Pers, Makedon, Roma, Bizans gibi medeniyetlere de ev sahipliği yaptı. 1071 yılında Selçuklu Devleti toprağı haline gelse de sonrasında İlhanlılar ve Timur tarafından da yağmalandı. Sonrasında da Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Safevi Devletleri bölgede hakim oldular. Osmanlı toprağı olduktan sonra bölgede Ermeniler hakim olarak yaşamaktaydı. Ermeni Tehciri olayının bu kentte gerçekleştiği bilinmektedir. Öte yandan Cumhuriyet Dönemi’nin önemli olaylarından olan Şeyh Said Ayaklanması da Muş içerisinde gerçekleşmiştir. Bu olaylar sonrasında Bitlis’e bağlanan Muş kenti; 1929 yılında tekrardan vilayet olmasına dair karar alınan bir konumdadır.

Muş Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/mus/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 8.650 km2

Rakım: 1300

Nüfusu: 411.216

Plaka Kodu: 49

Posta Kodu: 49000

Konum: 38.734812, 41.491186

Bu makale YerelNET tarafından Muş şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri