Beğen

Nevşehir

20 Temmuz 1954 tarihinde il olmasına karar verilen Nevşehir; Osmanlı döneminde “yeni kent” adıyla bilinen adını almıştı. İlk olarak Muşkara olarak anılan bu şehir, ilk olarak Kırşehir’e bağlıydı. İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Nevşehir özellikler turizm noktası olmasından dolayı Dünya genelinde ilgi çeken bir konumda da adından söz ettiriyor.

Nevşehir Turizmi

Nevşehir denilince akla ilk gelen yer Kapadokya olarak biliniyor. Dünya genelinde bir üne sahip olan bu noktanın yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yaptığı da ifade ediliyor.

Üç Güzeller adı verilen noktada iki büyük bir küçük peri bacası yer alıyor. Aynı zamanda da Nevşehir kentini temsil eden bu bölge; oldukça fazla ilgi gören bir alan olarak adlandırılıyor.

Sunset View Point de Nevşehir’in eşsiz manzarasını ve peri bacalarını görmek adına etkin bir yerde olduğunu ifade ediyor.

Nevşehir

Avanos Asma Köprü de turistlerin ilgisini çeken bir konumda bulunuyor. Kızılırmak’tan geçerken kullanılan bu tahta köprü, yerel halk tarafından da fazlasıyla sevilmektedir.

Asmalı Konak detayı da kentin sembollerinden bir tanesidir. Ürgüp’te olan bu konağın otel ve restoran olarak hizmet verdiği de ifade ediliyor. Öte yandan Old Greek House olarak da bu konağın adlandırıldığı ifade ediliyor. Dönemin efsane dizilerinden olan ve ATV kanalında yayınlanan Asmalı Konak adlı dizi de bu yerleşim yerinde çekilmesinden ötürü o eşyaları da içinde barındırıyor.

Nevşehir Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/nevsehir/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 5.486 km2

Rakım: 1.000 m

Nüfusu: 304.962

Plaka Kodu: 50

Posta Kodu: 50000

Konum: 38.624721, 34.714203

Bu makale YerelNET tarafından Nevşehir şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri