Beğen

Paşabağları Müze ve Ören Yeri

Yerel halk tarafından Zelve olarak da bilinen Paşabağları Müze ve Ören Yeri aynı zamanda da Rahipler Vadisi olarak da anılmaktadır. Nevşehir’in ve Anadolu’nun en fazla dikkat çeken turizm noktaları arasında sayılan Kapadokya bölgesi içerisinde Paşabağları Müze ve Ören Yeri yer almaktadır. Peribacaları da bu ören yeri içerisinde etkin bir konumda bulunmaktadır.

Paşabağları Müze ve Ören Yeri içerisinde var olan peribacaları zamanla sel suları ve rüzgardan etkilenerek, uzun bir zaman içerisinde aşınan tüflü katmanların gitmesiyle ortaya çıkan doğal güzelliklerdir. Konik gövdeye sahip olan bu peri bacaları, çatı ya da mantar olarak da adlandırılmaktadır. Çapları da farklılık göstermekte ve 1 ile 15 metre arasında da değişmektedir. Bu kayaların yerli ve yabancı milyonlarca turistin ilgisini çekerek, ziyaretlerini gerçekleştirdiği bir alan olarak da ifade edilmektedir.

Paşabağları Müze ve Ören Yeri

Paşabağları Müze ve Ören Yeri

Paşabağları Müze ve Ören Yeri konumunun girişinde tuvaletler ve hediyelik eşya satışını gerçekleştiren dükkanlar da yer almaktadır. Aynı zamanda da bu ören yerine giriş ücreti 2020 yılına kadar alınmamıştır. Bu yıldan itibaren bölgenin etrafı çevrilerek, giriş kısmına ilaveler sağlanmıştır. Böylelikle ücretli hale getirilen bir alan olarak Paşabağları Müze ve Ören Yeri kendini göstermeye başlamıştır. 6 Aralık 1985 tarihinden itibaren UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi içerisinde yer alan bu ören yerinin daha çok yabancıların ilgisini çektiği bilinmektedir. Aynı zamanda da yeni evlenen çiftlerin bu bölgede yer alan Aşk Vadisi’ne yöneldikleri de bilinen bir konudur.

Göreme Milli Parkı

Paşabağları Müze ve Ören Yeri içerisinde Göreme Milli Parkı da yer almaktadır. Tarihin genelinde Hıristiyan nüfus bu bölgede yaşamıştır. Paşabağları Müze ve Ören Yeri aynı zamanda da Rahipler Vadisi olarak adlandırılmakta ve bu bölgede yapılmış olan Aziz Simeon Şapeli ve inziva bölgesi de dikkat çeken yapılar arasında kendini göstermektedir.

Paşabağları Müze ve Ören Yeri’ni ziyaret etmek 08.00 ile 17:00 arasında mümkün olmaktadır. Haftanın her günü bu saatler içerisinde gezmek mümkün olmaktadır. Giriş ücreti de 15 TL olarak belirlenmiştir.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri