Beğen

Derinkuyu Yeraltı Şehri önemli bir yere sahip. Nevşehir-Göreme-Kapadokya bölgesi içerisinde toplamda 36 tane yeraltı şehri yer almaktadır. Bu anlamda dikkat çeken en önemli noktalardan bir tanesi de Derinkuyu Yeraltı Şehri olarak adlandırılmaktadır.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Hakkında

Yeraltı şehri hakkında net bilgiler bulunmamaktadır. Ancak bu yerleşim yerinin özellikle MÖ 3000 yılları civarında Proto Hititliler tarafından yerleşim alanına dönüştürüldüğü ifade ediliyor. Öte yandan bu yer altı şehrinin Bizans döneminde en yoğun nüfusa sahip olduğu da ifade ediliyor. Ziyarete açık olmayan kısımların bir tanesinde bulunan ve Roma dönemine ait olduğu düşünülen Roma mermer kartal heykeli de bu durumu destekleyen gelişmelerden bir tanesi olarak adlandırılıyor. 1071 Malazgirt Meydan Savaşı sonrasında da Türklerin bu bölgeye geldiği de tabir ediliyor.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Yeraltı şehrinin geçmişi eskilere dayanıyor. Bu bölgenin Asur Kolonilerinin de yaşam alanı olduğu ifade ediliyor. Öte yandan Pagan inançlara sahip olan Bizans İmparatorluğu’ndan kaçmak isteyen ilk Hıristiyanların bu noktaya geldikleri de ifade ediliyor. Zor bulunan ve rahatlıkla giriş yapılmayan Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin bu nedenle tercih edildiği de ifade ediliyor. İlk Hıristiyanları askerlerden ve Arap akıncılarından korumak için etkin bir konumda olduğu da belirtiliyor. Öte yandan halen daha çözülememiş bir mimariye sahip olması da fazlasıyla dikkat çeken bir detay olarak adlandırılıyor.

1830 yılına kadar Yeraltı şehrinin üst kısımlarında yerleşik hayatın olmadığı ifade ediliyor. Ancak bu şehrin 1963 yılında tesadüfen bulunduğu ve 1967 yılında da ziyarete açıldığı ifade ediliyor. Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin adını da 70 metre derinlikte yer alan 52 içme suyu kuyusundan aldığı belirtiliyor. Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin bu zamana kadar yarısının ziyarete açılmak üzere temizlendiği de ifade ediliyor. Şu ana kadar 8 katının açık olduğu ifade edilse de bu kentin 15 kat olabileceği de gelen ihtimaller arasında yer alıyor.

Derinkuyu Yeraltı Şehri’ni gezmek için dar geçitlerden geçmek gerekiyor. Bu gezinti biraz zorlu olsa da farklı bir deneyim olarak da tabir ediliyor. Muhakkak gezilmesi gereken yerlerden bir tanesi olarak da tabir ediliyor.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri