image

Niğde

Toplam makale bulunmaktadır.

Niğde, İç Anadolu Bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 verilerine göre nüfusu 362.861'dir.Tarihteki bilinen ismi Nahita’dır. Bu ismi ilk kez İbn Bibi'de rastlanmıştır. Eski CHP Niğde Milletvekili Dr. Avram Galanti ise Niğde kitabında:“Niğde’nin en eski ismi Anahita’dır. Anahita, bir ilahenin ismidir ki, kameri ve bereketi temsil eder.” demektedir. NİĞDE GEZİLECEK YERLER Bölgede yerleşik yaşamın 10 bin yıl öncesine dayandığı tahmin edilmektedir. Bölgede, M.Ö. 1800 yılından itibaren yaklaşık 1000 yıl Hitit egemenliği hüküm sürmüştür. Sonrasında sırasıyla Asurlular ve Frigler bölge hâkimiyetini ellerine geçirmiştir. M.Ö. 17 yılına kadar Medler, Persler, Hellenistik Kapadokya Krallığı ve Bergama Krallığı hüküm sürmüştür. M.Ö 17 yılında Roma İmparatorluğunun...
Devamı

Niğde

Kategorisindeki tüm gönderiler

Niğde

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Niğde, İç Anadolu Bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 verilerine göre nüfusu 362.861'dir.Tarihteki bilinen ismi Nahita’dır. Bu ismi ilk kez İbn Bibi'de rastlanmıştır. Eski CHP Niğde Milletvekili Dr. Avram Galanti ise Niğde kitabında:“Niğde’nin en eski ismi Anahita’dır. Anahita, bir ilahenin ismidir ki, kameri ve bereketi temsil eder.” demektedir.

NİĞDE GEZİLECEK YERLER
Bölgede yerleşik yaşamın 10 bin yıl öncesine dayandığı tahmin edilmektedir. Bölgede, M.Ö. 1800 yılından itibaren yaklaşık 1000 yıl Hitit egemenliği hüküm sürmüştür. Sonrasında sırasıyla Asurlular ve Frigler bölge hâkimiyetini ellerine geçirmiştir. M.Ö. 17 yılına kadar Medler, Persler, Hellenistik Kapadokya Krallığı ve Bergama Krallığı hüküm sürmüştür. M.Ö 17 yılında Roma İmparatorluğunun hâkimiyeti başlamış ve M.S 395 yılına kadar Romalılar hüküm sürmüştür. Romanın ikiye parçalanmasıyla Niğde, Doğu Roma topraklarında kalmıştır. 1470 yılından itibaren de Osmanlı topraklarına kesin olarak katılmıştır. Gümüşler Manastırı, Niğde gezilecek yerler arasında ilk sırada yer almaktadır.

Gümüşler Manastırı: Gümüşler Kasabasında bulunan Manastır, büyük bir kaya kilisesinin iç tarafına oyulmuştur. Kapadokya bölgesinde bulunan ve günümüze kadar çok iyi korunarak gelmiş en büyük manastırlardan birisidir. Manastırın en önemli yapısı, yapının kuzey kısmında kalan kilisedir. İç avlu içinde bulunan eski Gümüş Kilisesinde, yemek salonu, erzak depoları, keşiş hücreleri ve gömülü halde küpler bulunmaktadır. Niğde merkeze biraz uzak olması sebebiyle pek uğrak yeri olmayan Manastır, tarih meraklılarının görmesi gereken, bölgenin en önemli yapıtlarından birisidir.

Tyana Ören yeri: Tyana Ören yeri Bor ilçesine bağlı Kemerhisar beldesinde bulunmaktadır. Bahçeli kasabasında bulunan Roma havuzuna hayat veren kaynak sularının, kemerlere taşınmasına yönelik oluşan kemerlerden dolayı bölgeye Kemerhisar ismi verilmiştir. Roma Havuzundan Kemerhisar kasabasına kadar olan bölge toprak altında olmasına karşın, kalan bölümler yapılan kazı çalışmaları neticesinde toprak üstüne çıkarılmıştır. Su kemerlerinin M.S. II.-III. yüzyıllara dayandığı tahmin edilmektedir. Tyana Ören yeri arkeolojik sit olarak korunma altına alınmıştır

Çinili Göl: Ulukışla sınırlarında yer alan ve 2600 metre yükseklikteki Çinili Göl, Bolkar Dağlarında yer alan en önemli buzul göl niteliğini taşımaktadır. Halk arasında dipsiz göl olarakta bilinmektedir. Derinliğinin 100 metreden fazla olduğu tahmin edilmektedir. Gölün rengi siyaha çalan lacivert tonlarındadır. Yaz aylarında göl çevresinde kamp sporu yapılabilmektedir.

Göllüdağ (Güllüdağ): Niğde gezilecek yerler arasında en eşsiz güzellikteki yerdir. Kömürcü köyü yakınlarında bulunmaktadır. Sönmüş volkanik dağ özelliği taşımaktadır. Güllüdağ, bölgede yaşanan volkanik patlamalarla iç denizin kurumasında ve Peribacalarının oluşumunda oldukça etkisi olmuştur. Dağa çıkan maceraperestlerin karşılaştığı muhteşem manzara ve göz alıcı güzellikleri içinde barındıran krater gölü, insanı kendine hayran bırakmaktadır.

Aleaddin Camii: Aleaddin Camii, 1223 yılında Niğde sancak beyi Ziynettin Beşare tarafından yaptırılmıştır. Caminin kitabesine göre caminin mimarları Üstad Sıddık ve kardeşi Gazi olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca caminin inşa kitabesinde Müstenireddin ismi geçmektedir. Bu kişinin caminin inşaatından sorumlu olduğu anlaşılmaktadır. Cami aslında bir aşk hikâyesini içinde barındırmaktadır. Caminin iki kapısından doğu taraftaki kapı yaz aylarında 09:30-11:00 arasında güneş ışıklarının vurması ile Taçlı Kadın Başı ortaya çıkmaktadır. Rivayete göre usta, Niğde Sancak Beyinin kızına aşık olmuş ve hiç evlenemeyeceğini bildiği halde, aşkının sonsuza dek yaşaması için sevdiği kadının resmini kapı süslemesindeki taşa işlemiştir. Yaz aylarında turistler, Taçlı Kadın Başını görmek için kuyruk oluşturmaktadır.

Merkez Yüzölçümü : 2.303 km²
İl Yüzölçümü : 7.312 km²
Rakım : 1.229 m
Plaka Kodu : 51
Posta Kodu : 51000
Konum : 37.9725967 Boylam / 34.6096554 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar