Beğen

Niğde

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Niğde kentinin eski adlarının Nahita ve Nakita olduğu ifade edilmektedir. Aynı zamanda da bir tanrıçanın ismi olan Anahita olduğu da tabir edilmektedir. Bu kentin 10 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu da belirtilmektedir. Paleolitik Çap’a kadar dayandığı ve farklı medeniyetleri içerdiği de düşünülmektedir. Asur, Hitit, Frig, Pers, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu, Eretna, Karamanoğulları ve Osmanlı dönemlerinde bu bölgenin yerleşim alanı olduğu da ifade edilmektedir.

Niğde İklim Şartları

Niğde’de çoğu Orta Anadolu şehrinde olduğu gibi karasal iklim görülmektedir. Yaz ayları sıcak ve kurak geçerken, kış ayları da soğuk ve karlı olarak ifade edilmektedir. En fazla yağışı da ilkbahar aylarında aldığı tabir edilmektedir. Aynı zamanda da bölgede kuru çalılara ve bozkıra da sık sık rastlanılmaktadır.

Niğde

Niğde Ekonomisi

Niğde ekonomisi tarım odaklı olarak gerçekleşmektedir. Bu il genelinde özellikle patates üretimi gerçekleşmektedir. Aynı zamanda da elma ve şeker pancarı yetiştirilmesi de söz konusudur. Niğde ilinin sanayi faaliyetleri de az da olsa ortaya çıkmaktadır. Maden suyu, un, çimento ve kimya sanayilerine dair tesisler il sınırları içerisinde yer almaktadır.

Niğde Turizmi

Niğde turizm açısından pek fazla tanıtılmayan bir kent olsa da Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine dair eserleri görebilmek mümkündür. Özellikle Gümüşler Manastırı, Niğde Kalesi ve Şah Mescidi dikkat çekmektedir.

Niğde Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/nigde/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 7.235 km2

Rakım: 1.229 m

Nüfusu: 343.898

Plaka Kodu: 51

Posta Kodu: 51000

Konum: 37.969782, 34.676609

Bu makale YerelNET tarafından Niğde şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri