image

Ordu

Toplam makale bulunmaktadır.

Ordu, Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde bulunan Türkiye’nin en kalabalık otuzuncu şehridir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 754.198’dir. İlin kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Tokat ve Sivas illeri, batısında Samsun, doğusunda Giresun ili vardır. 4 Nisan 1920 Yılında Trabzon ilinde ayrılaran Ordu il statüsü kazanmıştır. İl merkezinden doğuya gidildikçe Gülyalı, batıya sahil kara yolundan gidildikçe Perşembe, otobandan gidildikçe Fatsa ilçelerine ulaşılır. ORDU GEZİLECEK YERLER Ordu, Karadeniz Bölgesinin en uzun sahil şeritlerinden birisine sahip şirin bir ildir. Doğu Karadeniz’in kapısı sayılan Ordu, kültürel zenginlikleri, doğal güzellikleri ve yemyeşil masalsı ormanlarıyla ve meşhur yaylarıyla görülmesi gereken nadide şehirlerden birisidir. Ordu’ya gelip te burada neler yapabilirim diye...
Devamı

Ordu

Kategorisindeki tüm gönderiler

Ordu

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Ordu, Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde bulunan Türkiye’nin en kalabalık otuzuncu şehridir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 754.198’dir. İlin kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Tokat ve Sivas illeri, batısında Samsun, doğusunda Giresun ili vardır. 4 Nisan 1920 Yılında Trabzon ilinde ayrılaran Ordu il statüsü kazanmıştır. İl merkezinden doğuya gidildikçe Gülyalı, batıya sahil kara yolundan gidildikçe Perşembe, otobandan gidildikçe Fatsa ilçelerine ulaşılır.

ORDU GEZİLECEK YERLER
Ordu, Karadeniz Bölgesinin en uzun sahil şeritlerinden birisine sahip şirin bir ildir. Doğu Karadeniz’in kapısı sayılan Ordu, kültürel zenginlikleri, doğal güzellikleri ve yemyeşil masalsı ormanlarıyla ve meşhur yaylarıyla görülmesi gereken nadide şehirlerden birisidir. Ordu’ya gelip te burada neler yapabilirim diye hiç düşünmenize gerek yok. Çünkü bu sevimli şehirde avcılık, yamaç paraşütü gibi sporları deneyimleyebilirsiniz.

Ayrıca Ordu gezilecek yerler denildiğinde karşınıza çıkacak onlarca görülmesi gereken beldeler olacaktır. Burada yaz turizmini hareketlendiren plajlar, trekking gibi farklı doğa sporları yaparak eğlenceli ve maceralı zamanlar geçirebilirsiniz. Turizm açısından hareketli bir kent olan Ordu aynı zamanda farklı konaklama seçenekleriyle de ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Herkesin bütçesine uygun konaklama seçeneklerinin yanı sıra bölgede ekonomik pansiyonlarda bulunmaktadır.

Ordu gezilecek yerler adına sizler için bir liste oluşturduk. Olur da bu bölgeye yolunuz düşerse makalemizi okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Boztepe: Orduya geldiğinizde kesinlikle yapmanız gereken Boztepe’yi ziyaret etmek olmalı. Boztepe’yi teleferikle çıkarak bu eşsiz manzarayı izleyebilir ve manzara eşliğinde bol bol tatil fotoğrafı çekebilirsiniz. Ayrıca buradan sevdiklerinize hediyelik eşya alabilir ve Kafelerden birine oturarak eşsiz manzara karşısında kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Ayrıca cesaretli ve maceraperest bir yapınız varsa da Yamaç paraşütü yaparak anı oluşturabilirsiniz.

Perşembe Yaylası: Ordu’da gezilecek ve görülecek yerler denildiğinde akla Perşembe Yaylası da gelmektedir. Bu yaylanın Dünya Mirası olarak korunması için yapılan çalışmalar halen sürmektedir. Ordu’nun Aybastı ilçesine 17 km uzaklıkta olan yayla dinlenmek, piknik yapmak ve safari ve yamaç paraşütü gibi sporları yapmak isteyenlerin tercihi olmaktadır. Yaz aylarında burada yayla şenlikleri düzenlenmektedir. Eğer ki yaz aylarında bölgeyi ziyaret ederseniz bu şenlikleri kaçırmayın derim.

Taşbaşı Mahallesi Ve Kilisesi: Ordu Merkezde yer alan mahalleyi mutlaka keşfetmelisiniz. Eski ordu evlerini görebileceğiniz ve eski Ordu atmosferini hissedebileceğiniz ideal noktalardan biridir Taşbaşı Mahallesi. Cumhuriyet dönemlerinde Ermenilerin ve Rumların yoğun olarak yaşadığı mahallede bundan dolayı Taşbaşı Kilisesi de bulunmaktadır. Oldukça etkileyici güzelliği bulunan kilise 1950 yıllarından sonra hapishane olarak kullanılmıştır. Günümüzde bu kilisede birçok kültürel etkinlikler düzenlenmektedir.

Turnasuyu Vadisi: Ordu merkeze çok yakın olan Turnasuyu Vadisinde genellikle yürüyüş yapılmaktadır. 60 km parkura sahip olan bu vadi şehrin en güzel yürüyüş alanıdır. El değmemiş bir güzelliğe sahip olan Turnasuyu Vadisinde akarsuyun muhteşem sesiyle keyifli yürüyüşler yapabilir, fotoğraf çekilebilirsiniz.

Hoynat Adası: Ordu’nun en güzel manzarasına sahip olan ada geçmiş dönemlerde gemicilik yapan kişilerin sığınak ve depo olarak kullandıkları bir alandır. Bu ada çok az kişi tarafından bilinmekte olup, Ramazan köyüne bağlıdır. Bu ada birçok martılara ve karabatak kuşlarına ev sahipliği yapmasından ötürü Türkiye Doğa Derneği tarafından Önemli Kuş alanı olarak tanımlanmış ve korumaya alınmıştır.

Yüzölçümü : 5,952 km²
Rakım : 5 m
Plaka Kodu : 52
Posta Kodu : 52000
Konum : 40.9934453 Boylam / 37.766092 Enlem