Beğen

Ordu

Karadeniz Bölgesi’nin hem Orta Karadeniz hem de Doğu Karadeniz bölümlerinde yerleşim yerleri olan Ordu; 2020 verilerine göre 761.400 gibi bir nüfusa sahiptir. Ancak yapılan son düzenlemeler sonrasında tamamının Doğu Karadeniz Bölümü içerisinde kalmasına karar verilmiştir. Büyükşehir sıfatına sahip olan bu kentin 19 ilçesi bulunmaktadır. Aynı zamanda da Ordu vilayetinin 1920 yılında Trabzon’dan ayrıldığı bilinmektedir.

Ordu Coğrafyası

Ordu ilinin kuzey kısımlarında Kuzey Anadolu Dağları yer almaktadır. Aynı zamanda da en yüksek noktası olarak da Aşut Obası içerisinde yer alan Gönderiç Tepesi kendini göstermektedir. En fazla dikkat çeken su kaynağı da Ulugöl olarak adlandırılmaktadır. Bu krater gölünün 26.5 dönümlük bir alanı kapladığı da bilinmektedir.

Ordu

Ordu İklim Şartları

Ordu ilinin genelinde Karadeniz iklimi kendini göstermektedir. Ancak daha doğu kısımlarında sıra dağ uzantılarının son bulması nedeniyle bu bölgelerde karasal iklime geçiş de ortaya çıkmaktadır. Çambaşı Yaylası ve Beşiktaşı Yaylası bu duruma örnek olarak gösterilebilir.

Ordu Ekonomisi

Ordu genelinde tarıma dayalı bir ekonomi kendini göstermektedir. Aynı zamanda da bu ilin ülke genelinde en büyük fındık üreticisi sıfatını elinde tuttuğu da bilinmektedir. Aynı zamanda da kivi ve soya gibi bitkiler de bu bölgede yetiştirilmeye başlanmıştır.

Sanayisi pek adından söz ettirmese de özellikle laminant parke üretimi konusunda alanında tek olan fabrikalar Ordu ilinde yer almaktadır. Aynı zamanda da çikolata ve fındık fabrikaları da bu vilayette yer almaktadır.

Ordu Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/ordu/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 5.861 km2

Rakım: 25

Nüfusu: 761.400

Plaka Kodu: 52

Posta Kodu: 52000

Konum: 40.986071, 37.879746

Bu makale YerelNET tarafından Ordu şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri