image

Osmaniye

Toplam makale bulunmaktadır.

Osmaniye, Türkiye’nin Doğu Akdeniz bölgesinden bulunan bir şehirdir. 24 Ekim 1996 yılında Adana’da ayrılarak il statüsü kazanmıştır. Akdeniz Bölgesi’nde, Çukurova’nın en doğusunda yer alır. 3,767 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip Osmaniye topraklarının % 42’si ormanlık alan, % 39’si ekili dikili tarım alanı, % 17’si tarıma elverişsiz arazi ve % 2’si diğer arazilerden oluşmaktadır. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 538.759’dir. OSMANİYE GEZİLECEK YERLER Bulunduğu konum itibari ile bölgenin en önemli yerleşim yerlerinden birisi olduğu anlaşılmaktadır. Kuruluşu geç Hitit dönemine uzansa da 1865’te göçebelerin yerleşik hayata geçmelerine dayanmaktadır. Eski ismi Cebelibereket olan Osmaniye, 1933 yılına kadar il statüsünde olmasına rağmen Adana’nın önemi nedeni ile...
Devamı

Osmaniye

Kategorisindeki tüm gönderiler

Osmaniye

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Osmaniye, Türkiye’nin Doğu Akdeniz bölgesinden bulunan bir şehirdir. 24 Ekim 1996 yılında Adana’da ayrılarak il statüsü kazanmıştır. Akdeniz Bölgesi’nde, Çukurova’nın en doğusunda yer alır. 3,767 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip Osmaniye topraklarının % 42’si ormanlık alan, % 39’si ekili dikili tarım alanı, % 17’si tarıma elverişsiz arazi ve % 2’si diğer arazilerden oluşmaktadır. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 538.759’dir.

OSMANİYE GEZİLECEK YERLER
Bulunduğu konum itibari ile bölgenin en önemli yerleşim yerlerinden birisi olduğu anlaşılmaktadır. Kuruluşu geç Hitit dönemine uzansa da 1865’te göçebelerin yerleşik hayata geçmelerine dayanmaktadır. Eski ismi Cebelibereket olan Osmaniye, 1933 yılına kadar il statüsünde olmasına rağmen Adana’nın önemi nedeni ile aynı tarihte Adana ilinin ilçesi yapılmıştır. Zaman içinde bölgenin gelişmesi ve nüfusun artması ile 24 Ekim 1996 yılında tekrar il olmuştur. Çukurova bölgesinin önemli yerleşim yerlerinden biri olan Osmaniye, tarihi kaleleri ile bilinmektedir. Bu kaleler nedeniyle de Kaleler Şehri olarak anılmaktadır. Osmaniye gezilecek yerler listesinde muhteşem tabiatı ile öne çıkan Zorkun Yaylası ilk sırada yer almaktadır.

Zorkun Yaylası
Zorkun yaylası, Amanos dağlarının eteklerinde yer almaktadır. Çukurova yöresinin en büyük yaylası olarak bilinmektedir. Muhteşem doğası ve eşsiz güzelliği ile birçok yerli yabancı turistin ilgisini çekmektedir. Çam, Sedir ve Köknar ağaçları ile kaplı yaylada konaklama ve dinlenme için sosyal tesisler ve kamp alanları bulunmaktadır.

Karaçay Şelalesi
Osmaniye merkeze 4 km mesafede bulunmaktadır. Gizli kalmış bir cennet gibi olan şelalenin yüksekliği 30 metre civarındadır. Belli bir bölgeye kadar araç ile gidilse de uzun bir süre yürüyerek ancak ulaşılabilmektedir. Yol uzun ve yorucu olsa da gidenlerin pişman olmadığı ve kesinlikle gidilmesi yönünde tavsiye ettiği Karaçay Şelalesi eşsiz güzelliği ile de insanı kendine hayran bırakmaktadır.

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi
Müze, Kadirli ilçesine bağlı Kızyusuflu köyünde bulunmaktadır. Hitit döneminde hudut karakolu olarak inşa edildiği tahmin edilmektedir. Dönemin imparatorunun adından dolayı bölgeye Asativadas ismi verilmiştir. Tepenin zirvesinde bulunan yanmış vaziyetteki iki yapının saray olduğu düşünülmektedir. 1946 yılında başlanan kazı çalışmalarında pek çok esere rastlanılmıştır. Aslan başlı heykeller en önemlileri arasında gösterilmektedir. Bu heykellerden dolayı bölgeye Aslantaş da denilmektedir.

Toprakkale Kalesi
Osmaniye gezilecek yerler arasında olan Toprakkale Kalesinin güvenlik açısından oldukça büyün önemi bulunmaktadır. Zira, Çukurovayı Suriye’ye bağlayan yolu kontrol etmek amacıyla yapılmıştır. Kalenin M.Ö 2000 ‘li yıllarda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Kale Harun Reşit zamanında restore edilmiştir. Kalenin 12 burcu bulunmaktadır ve şehrin her yerinden görülebilmektedir.

Haruniye kaplıcası
Düziçi ilçesinin Kuşçuköyünde bulunmaktadır. Düziçi’ne 22 km mesafededir. Ceyhan nehri kıyısında ormanlık alanda bulunan kaplıca, harika manzarası ile insanın ruhsal olarakta fayda görebileceği bir yerdir. Kaplıca suyunun sıcaklığı 32 derecedir. Özellikle romatizma hastalıklarına iyi geldiği tespit edilmiştir. Ayrıca deri hastalıkları, kadın ve sinirsel hastalıklar, beslenme bozukluğu, karaciğer ve safra rahatsızlıkları ve mide bağırsak rahatsızlıklarına iyi geldiği görülmüştür.

Kastabala Şehri
Osmaniye merkeze 15 km mesafedeki Bahçe beldesindedir. Antik kent özelliği taşıyan Kastabala Şehri günümüze kadar sağlam bir şekilde gelmeyi başarmıştır. Şehirdeki en önemli yapılar Sütunlu Cadde ve 5000 seyirci kapasiteli tiyatrosudur.

Yüzölçümü : 3.767 km²
Rakım : 121 m
Nüfusu (2019) : 538.759
Plaka Kodu : 80
Posta Kodu : 80000
Konum : 37.0754955 Boylam / 36.2141176 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar