Beğen

KARATEPE ASLANTAŞ AÇIK HAVA MÜZESİ TARİHİ

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi Hitit’lerin son zamanlarında inşa edilen ve dönemin hükümdarı tarafından dış saldırılara karşı bir koruma olarak yapılan yerdir. Yaklaşık milattan önce 8. Yüzyıla denk gelen ve Asativata tarafından yaptırılan müzenin, 1946 yılında yapılan kazı çalışmaları sonucunda temelinde taşların kullanıldığı üst kısmının ise kerpiçten ve burçlardan yapılmış olduğuna ulaşılır. Daha önce saldırılar nedeniyle yıkılmıştır. En önemli özelliklerinden bir tanesi de hiyeroglif yazılarının tamamının okunabildiği ve en uzun çift dilli yazıların bulunduğu ve okunduğu yerdir.

KARATEPE ASLANTAŞ AÇIK HAVA MÜZESİ ZİYARETİ

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi, Osmaniye sınırları içerisinde bulunan çok geniş bir Milli Park içerisinde bulunur. Yaklaşık olarak 4341 hektarlık bir Milli Parkın içerisinde bulunması ve tarihi özellik göstermesi nedeniyle de pek çok kişi tarafından merak edilen ve ziyaret edilen bir müze haline gelmiştir. 2007 yılı itibari ile Kültür ve Turizm Bakanlığı kararı ile Karatepe’de kapalı müze olarak da hizmete açılmıştır. Dünyanın her yerinden ziyaretçilerin akın akın geldiği müze özellikle yabancılar tarafından çok beğenilen ve dikkat çeken bir müzedir. Türkiye’nin en büyük açık hava müzesi olmasının yanı sıra aynı zamanda da Türkiye’nin ilk açık hava müzesi olma özelliğini de elinde bulundurur.

KARATEPE ASLANTAŞ AÇIK HAVA MÜZESİ

KARATEPE ASLANTAŞ AÇIK HAVA MÜZESİ’NDE YAPILACAKLAR

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi, birçok kişi tarafından dikkat çeken ve merak uyandıran bir müzedir. Aynı zamanda bulunduğu konum dolayısıyla da çok avantajlıdır. 4341 hektarlık çok geniş bir milli parkın içerisinde bulunması ve merkeze çok uzak olmaması nedeniyle de ziyaretçilerin çok fazla tercih ettiği bir müzedir. Aslantaş Barajı Gölü kıyısında bulunması ziyarete gelen kişilerin doğal güzelliklerle zaman geçirmesine de vesile olur. Kamp kurulumu ve piknik yapımı için de oldukça elverişli olan bir yerde bulunmasından dolayı doğal yaşam ve ender güzelliği ile de dikkat çekmektedir. Tüm bu özellikleri sayesinde Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi çok dikkat çekiyor ve ziyaretçiler tarafından beğenilen bir yer haline geliyor.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri