Beğen

Osmaniye

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Osmaniye; il ve ilçe statüsü zaman içerisinde birçok kez değişkenlik gösteren bir şehirdir. İlk olarak 1924 yılında vilayet olmasına karar verilen bu kentin 1 Haziran 1933 kararıyla ilçeye dönüştürülmesi durumu yaşandı. 26 Ekim 1996 tarihinde tekrardan il olma şansı verilse de sınırları bir türlü oluşmadı.

Osmaniye Tarihi

Osmaniye kenti konumu nedeniyle geçiş noktası sayılmış ve farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Doğu Anadolu’nun geçidi olması nedeniyle Orta Doğu ülkeleriyle bağlantı noktası olmuştur. Öte yandan İpek Yolu da bu vilayetin sınırları içinden geçmektedir. Bundan dolayı da Hitit, Pers ve Roma gibi medeniyetlerin içerisinde yer almıştır.

Türkler de Osmaniye odaklı akınlar gerçekleştirmiştir. İlk olarak Abbasiler döneminde halife olan Harun Reşit zamanında Abbasilerle beraber Türkler de bu bölgeye seferler düzenlemiştir. Bu yüzden de Düziçi ilçesinin eski adının Haruniye olduğu ve içerdiği kalenin de Harun Reşid Kalesi olarak adlandırıldığı da bilinmektedir. Türklerin bu bölgeyi iklimi bakımından Orta Asya’ya benzetmesi üzerine kalmaya karar verdikleri de bir detaydır.

Anadolu Selçuklu ve Osmanlı hakimiyetlerinde de yer alan bu bölgenin önemi bu tarihlerde de ortaya çıktı.

Osmaniye

Osmaniye Ekonomisi

Osmaniye tarıma dayalı olarak faaliyetleri olan bir şehirdir. Genel olarak tahıl ve patates üretimi bu il sınırları içerisinde gerçekleştirilmektedir. Öte yandan küçükbaş hayvancılık da yaygındır.

Osmaniye Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/osmaniye/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 3.321 km2

Rakım: 121

Nüfusu: 506.807

Plaka Kodu: 80

Posta Kodu: 80000

Konum: 37.074317, 36.246238

Bu makale YerelNET tarafından Osmaniye şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri