image

Rize

Toplam 1 makale bulunmaktadır.

Hoşgeldiniz Rize’ye, şehir onun çay bahçeleri ve sonsuz yemyeşil platoları ile ünlü Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde, doğu kesiminde yer alır. Rize çevresindeki bitki örtüsü neredeyse tropikaltir. Yeşil ve yankılar arasındaki yolculuğunuz. Bazıları yaban hayatı, bazıları trekking diyor. İnanılmaz yerlerde alışılmadık konumlar. Daha fazlasını bekle, gel Rize’de seninkini bul. Rize, Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde bir il olup özellikle çay üretimi ile ünlüdür. Türkiye, dünyadaki herhangi bir ülkenin en fazla çayını tüketmektedir ve bunun nedeni büyük ölçüde Rize’de üretilen çayın çok lezzetli olmasıdır. Hepsini bu inanılmaz şehirde görün. Rize Gezilecek Yerler Karadeniz de yer alan ve ufacık bir şehir merkezine sahip olan Rize, şehrin...
Devamı

Rize

Kategorisindeki tüm gönderiler

Tatil Seçenekleri
Tatil Yerleri
Tarihi Yerler
Müzeler
İçerik Ekle
Sevara
Işıklı Köyü, Rize-Hopa karayolunun 54. kilometresinde yer alır. Denizden takriben 20-40 metre yükseklikte kurulmuştur. İlçe merkezine 5, il merkezine 51 kilometre uzaktadır. Köyün hemen önünden Karadeniz sahil yolu geçmektedir. 02.08.2015 tarihinde yapılan referandumla Ardeşen ilçesine bağlı mahalle statüsü verilmiş ve merkez Işıklı Mahallesi…

Rize

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Hoşgeldiniz Rize’ye, şehir onun çay bahçeleri ve sonsuz yemyeşil platoları ile ünlü Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde, doğu kesiminde yer alır. Rize çevresindeki bitki örtüsü neredeyse tropikaltir. Yeşil ve yankılar arasındaki yolculuğunuz. Bazıları yaban hayatı, bazıları trekking diyor. İnanılmaz yerlerde alışılmadık konumlar. Daha fazlasını bekle, gel Rize’de seninkini bul.

Rize, Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde bir il olup özellikle çay üretimi ile ünlüdür. Türkiye, dünyadaki herhangi bir ülkenin en fazla çayını tüketmektedir ve bunun nedeni büyük ölçüde Rize’de üretilen çayın çok lezzetli olmasıdır. Hepsini bu inanılmaz şehirde görün.

Rize Gezilecek Yerler

Karadeniz de yer alan ve ufacık bir şehir merkezine sahip olan Rize, şehrin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek iki caddeden oluşmaktadır. Rize’ye ilk girdiğinizde almış olduğunuz çay kokusunu merkezde bulunan çay bahçelerinde bulabilir ve içebilirsiniz. Doğal yayla imkanları da oldukça gelişmiş olan Rize de genellikle yaylalar rağbet görmektedir. Yöresel yemeklerin ve gezilecek yerlerin yanında oldukça misafirperver olan Rize insanları ile sohbet edip tanışabilirsiniz.

Doğu Karadeniz’in gözde şehirlerinden birisi olan Rize, büyüleyici doğası, tarihi köprüleri, tertemiz havası ve enfes lezzetleri ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Bahar ve yaz aylarında yeşilin her tonuyla karşılaşacağınız Rize de, kış aylarında ise kartpostallara ilham verecek bir güzelliğe bürünüyor. Dört mevsim boyunca misafirlerine kucak açan şehir, yaylaları, şelaleleri ve kaleleri ile ziyaretçilerini kendisine çekmektedir.  Rize gezilecek yerler olarak bir liste yapmak size bu anlamda yardımcı olacaktır.

Mikron Köprüsü

Mikron Köprüsü, Fırtına Vadisi’nde yer alan tarihi köprülerden sadece bir tanesidir. 30 metre uzunluğa ve 12 metre yüksekliğe ait olan köprü, Osmanlı zamanında inşa edilmiştir. Bu tarihi köprüyü ve altında akan muhteşem dereyi de görmeye gelebilirsiniz.

Şenyuva Köprüsü

Şenyuva Köprüsü, Çamlıhemşin’de bulunan eski köprülerden bir tanesidir. Tek kemerli yapıya sahip olan köprünün eski adı ise Çinçiva olarak bilinir. Fırtına Dersi üzerinde doğu batı doğrultusuna kadar uzanıyor. Çamlıhemşin’in yemyeşil doğası içinde bulunan köprü, Rize’ye geldiğiniz zaman mutlaka görmeniz gereken bir yerdir.

Zil Kalesi

Ormanlarla kaplı olan ve yemyeşil bir doğanın ortasında bulunan Zil Kale, Fırtına Deresi’nin batı yamaçları üzerinde oldukça görsel bir şölen olarak sunuyor. Kalenin içinde; muhafız binası, şapel ve baş kulesi yer almaktadır. Eşsiz bir manzaraya sahip olan kale de harika fotoğraflar da çekinebilirsiniz.

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası, Rize’nin en turistik ve en rağbet gören yerlerinden bir tanesidir. Çamlıhemşin ilçesinde ladin ve kayın ormanları ile kaplı bir yayla olan Ayder yaylası 1350 metre yükseklikte bulunmak da ve görenleri de kendine hayran bırakıyor. Yaylaları gezmek için şahsi aracınızla gezinti yapmak daha sağlıklı olacaktır. Yayla yolları oldukça kötü yollar olduğu için şahsi aracınızla gitmek da fayda var. Bu nedenle Karadeniz turunuzu bu şekilde düzenlemek daha iyi olacaktır.

Anzer Yaylası

Balıyla meşhur olan Anzer Yaylası şarkılara konu olmuş ve bir diğer adı da Ballıköy olarak bilinmektedir. Anzer Balı, bulunduğu bölgesinin çiçeklerinden dolayı oldukça özel bir hale geliyor. Rize gezilecek yerler rotanıza bu yaylayı da eklemek oldukça güzel olacaktır.

İkizdere Yaylası

Ormanlarla kaplı olan İkizdere Yaylası, adeta bir doğa harikası olarak bilinmektedir. Doğal yapısının bozulmamış olması ve hala eskisi gibi kalması da İkizdere’yi cazip hale getiriyor. Buraya uğramadan Rize seyahatinizi bitirmemek de fayda var.

 Katkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar