Beğen

Rize

Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz Bölümü içerisinde yer alan bir kenttir. Aynı zamanda da bu vilayetin tarihi Pontus bölgesi içinde olduğu da bilinmektedir. Osmanlı döneminde de Lazistan Sancağı merkezi olarak ifade edilmektedir. 2020 bilgilerine göre nüfusu 348.608 olarak ifade edilmektedir.

Rize Tarihi

Şehir hakkındaki en eski bilgiler burada Kolhislerin yaşadığına dairdir. Sonrasında da 1204 yılından itibaren Trabzon İmparatorluğu’nun toprağı olmuştur. 1470 yılında da Fatih Sultan Mehmet dönemi içerisinde Osmanlı hakimiyetine girmiştir.

Osmanlı döneminde bu şehrin ismi 1832 yılında İkinci Mahmud döneminde öne çıkmıştır. Bölgenin saygın ailelerinden olan Tuzcuoğulları İsyanı dönemine damga vurmuştur. İsyan bastırıldıktan sonraki zaman diliminde aile üyeleri farklı şehirlere sürgüne gönderilmiştir.

Rize

Rize İklimi ve Bitki Örtüsü

Şehir vilayetinin kıyılarında serin ve bol yağışlı bir hava hüküm sürmektedir. Ancak iç kısımlarında daha çok karasal iklim etkisi görülür.

Alçak seviyelerde dahi ormanlık arazilere rastlamak mümkün olmaktadır. Gürgen, kızılağaç, köknar, ladin, ıhlamur, kestane ve orman gülü gibi ağaçları görebilmek söz konusudur.

Şehrin Ekonomisi

Bu şehir genel olarak tarımla ilgilenen bir kent olarak ifade edilmektedir. Genellikle ülkenin çay üretimi buradan yapılmaktadır. Sanayisi de bu bitkiye dayalı olarak şekillenmektedir. Çay işleme ve çay paketleme tesisleri yaygın olarak görülmektedir. Balıkçılık da bu il sınırları içinde yapılsa da gittikçe önemini kaybeden bir ekonomik faaliyet olarak kendini göstermektedir.

Şehir hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/rize/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 3.835 km2

Rakım: 6 m

Nüfusu: 329.779

Plaka Kodu: 53

Posta Kodu: 53000

Konum: 41.025581, 40.517628

Bu makale YerelNET tarafından Rize şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri