image

Sakarya

Toplam makale bulunmaktadır.

Sakarya, Marmara bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 1.029.650’dir. Marmara Bölgesi’nin Çatalca-Kocaeli Bölümünde bulunan Sakarya, Türkiye’nin en büyük yirmi ikinci şehridir. Kocaeli’ye bağlı olan Adapazarı, 22 Haziran 1954 tarihinde 6419 sayılı kanunla Kocaeli ilinden ayrılarak “Sakarya” adını alır ve il statüsü kazanır. Sakarya’nın kuzeyinde Karadeniz, batısında Kocaeli, Bursa, doğusunda Düzce ve güneyinde de Bolu ile Bilecik bulunmaktadır. Sakarya Nehri, Sakarya’nın Karasu ilçesinde Karadeniz’e dökülür. Sakarya’da ekonomisinde tarımın önemli bir yeri vardır. Hendek, Karasu ve Kocaali ilçelerinde fındık yetiştiriciliği mevcuttur. Ayrıca mısır tarımı da yapılmaktadır. Sakarya’da sanayi son zamanlarda gelişmeye başlamıştır. Son yıllarda kurulan sanayi kuruluşları bu sanayileşmeyi...
Devamı

Sakarya

Kategorisindeki tüm gönderiler

Tatil Seçenekleri
Tatil Yerleri
Tarihi Yerler
Müzeler
İçerik Ekle

Sakarya

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Sakarya, Marmara bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 1.029.650’dir. Marmara Bölgesi’nin Çatalca-Kocaeli Bölümünde bulunan Sakarya, Türkiye’nin en büyük yirmi ikinci şehridir. Kocaeli’ye bağlı olan Adapazarı, 22 Haziran 1954 tarihinde 6419 sayılı kanunla Kocaeli ilinden ayrılarak “Sakarya” adını alır ve il statüsü kazanır.

Sakarya’nın kuzeyinde Karadeniz, batısında Kocaeli, Bursa, doğusunda Düzce ve güneyinde de Bolu ile Bilecik bulunmaktadır. Sakarya Nehri, Sakarya’nın Karasu ilçesinde Karadeniz’e dökülür.

Sakarya’da ekonomisinde tarımın önemli bir yeri vardır. Hendek, Karasu ve Kocaali ilçelerinde fındık yetiştiriciliği mevcuttur. Ayrıca mısır tarımı da yapılmaktadır. Sakarya’da sanayi son zamanlarda gelişmeye başlamıştır. Son yıllarda kurulan sanayi kuruluşları bu sanayileşmeyi daha da artırmıştır. Sakarya, bir milyona yaklaşan toplam nüfusuyla İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Balıkesir’in ardından Marmara Bölgesi’nin en büyük beşinci şehridir.

SAKARYA GEZİLECEK YERLER
Sakarya Marmara Bölgesi’nin önemli illerinden bir tanesidir. Özellikle coğrafi konum nedeni ile büyük şehirlere yakın olması büyük bir ayrıcalıktır. Bu nedenle Sakarya’yı ziyaret edenler günü birlik de olsa büyük şehirlerden gelme imkanını bulabilmektedirler. Sakarya gezilecek yerler oldukça fazla olmasına rağmen yazımızda şehre gittiğinizde mutlaka gidip görmeniz gereken yerleri belirli başlıklar halinde ele alacağız. Sakarya gezilecek yerler şu şekilde sıralanabilir;

Acarlar Langou
Sakarya’nın kuzeyinde Karasu ve Kaynarca ilçeleri arasında yer alan Türkiye’nin tek parça halindeki en büyük langoz ormanıdır. Suyun çok olması ile birlike bitki örtüsü çok fazla gelişmekte ve her zaman yeşil kalmaktadır. Bu nedenle bölgede piknik alanı sayısı oldukça fazladır. Bölge etrafında dilerseniz mini bir tatil yaparak dinlenme fırsatı elde edebilirsiniz.

Çark Caddesi
Şehrin en işlek caddesidir. Şehrin merkezin bulunan cadde üzerinde birçok cafe, restaurant ve mağaza bulunmaktadır. Günün her saatinde kalabalık olan bu cadde özellikle yaz aylarında en youn dönemini yaşamaktadır. 17 ağustos depreminde çok fazla hasar alsa da günümüzde toparlanmış bir şekilde hizmet vermektedir. Aradığınız her şeyi bu cadde üzerinde bulmanız mümkündür.

Maden Deresi
Maden Deresi Sakarya’nın Karasu ilçesinde bulunan bir mesire yeridir. Orman içerisinde bir dere akmakta ve şelaleye yürüyüş yapabilmektesiniz. Piknik alanı ve dinlenme yeri olan Maden Deresi’nde sabah gidip kahvaltınızı yapabilir akşama kadar dinlenme imkanı bulabilirsiniz. İsterseniz mangalınız ile kendin pişir kendin ye imkanı da bulunmaktadır. Bir tesis olan bu yere giriş ücretlidir.

Deprem Müzesi
17 ağustos depreminden sonra yapılmış olan bu müzede adeta depremi tekrar yaşamış gibi olmaktasınız. İçeride deprem anında yaşanan o uğultu aynı şekilde verilmektedir ve sarsıntıyı hissedebiliyorsunuz. Deprem bölgesi olan Sakarya’nın deprem farkındalığını yaratmak ve taze tutabilmek adına 2004 yılında hizmete açılmıştır. Depreme ait fotoğrafları ve aynı zamanda içeride suni deprem ile ilgili detaylı yapılanmayı görebilme imkanına sahip olmaktasınız.

Sapanca Gölü
Bir zamanlar Marmara Denizinin bir parçası olan bu göl zamanla denizden ayrılarak göl haline dönüşmüştür. Sapanca Göllü hem şehri gezerken uğrayabileceğiniz, uğramışken de temiz hava alıp dinlenebileceğiniz bir yerdir. Göl etrafında bulunan birçok mekanda kahvaltı yapabilir dilerseniz piknik de yapabilirsiniz.

Sakarya gezilecek yerler tabi ki bu saydıklarımızdan ibaret değil. Ancak şehre geldiğinizde uğramanız gereken yerler kısıtlı ise ve zamanınızda dar ise bu durumda gezmeye bu saydığımız yerlerden başlayabilirsiniz. Özellikle şehrin merkezinde yer alan Çark Caddesi, Deprem bölgesi gibi yerleri kısa sürede bitirip diğer yerleri gezebilme imkanı elde edersiniz. Şehir merkezinin bu açıdan çok avantajlı olduğunu yani gezilecek mekanların arasındaki mesafenin fazla olmadığını söyleyebiliriz.

Yüzölçümü : 4,878 km²
Rakım : 31 m
Nüfusu (2019) : 1.029.650
Plaka Kodu : 54
Posta Kodu : 54000
Konum : 40.7323526 Boylam / 29.9101456 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar