Beğen

Sakarya

Marmara Bölgesi’nin Çatalca Kocaeli Bölümü içerisinde yer alan Sakarya vilayetinin 2020 nüfusu ise 1.042.649 olarak açıklanmıştır. Sakarya sınırları içerisinde 16 ilçe yer almaktadır.

Sakarya ekonomik faaliyetlerinde tarım önemli bir yer tutmaktadır. Fındık yetiştirme faaliyetleri Karasu, Hendek ve Kocaali ilçelerinde gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda da bu bölgelerde mısır üretimi de hayata geçirilmektedir.

Sakarya genelinde sanayi faaliyetlerine de önem verilmiş ve hızlı bir gelişim içerisine girilmiştir. Bu sayede de Marmara Bölgesi’nin önemli kentlerinden bir tanesi olmuştur.

Sakarya Tarihi

Sakarya bölgesinde ilk yerleşimi gerçekleştirenler Hititler olarak öne çıkmaktadır. Sonrasında da Frigler ve Lidyalılar bölgede yer almıştır. MÖ 6. Yüzyılda da Persler ve Makedon Krallığı da burada olmuştur. MÖ 1. Yüzyılda ise Roma İmparatorluğu uzun bir süre boyunca burayı yönetmiştir. Roma’nın ikiye ayrılması sonrası Sakarya bölgesi Bizans sınırları içine girmiştir. Ancak Malazgirt Savaşı sonrasında Sakarya da Anadolu Selçuklu Devleti kontrolü altına girmiştir.

Sakarya

Sakarya İklimi

Sakarya şehrinin Karadeniz kıyılarında olan kesiminde Karadeniz iklimi, güney noktalarında ise Akdeniz iklimi görülmektedir. Bundan dolayı il sınırları içerisinde hem fındık hem de meyve üretimi mümkün olmuştur. Aynı zamanda da kış aylarının ılık düzeyde geçmesinin temel nedeninin bu durum olduğu da görülebilmektedir.

Bitki örtüsü bakımından da genelde Karadeniz ormanları yaygındır. Aynı zamanda da az da olsa makilik alanları keşfetmek de mümkündür.

Sakarya Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/sakarya/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 4.823 km2

Rakım: 31 m

Nüfusu: 1.042.649

Plaka Kodu: 54

Posta Kodu: 54000

Konum: 40.772991, 30.394658

Bu makale YerelNET tarafından Sakarya şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri