image

Samsun

Toplam makale bulunmaktadır.

Samsun, Karadeniz Bölgesi’ndeki Orta Karadeniz Bölümünde bulunan bir şehirdir. 17 İlçe ve 1.247 mahaleden oluşan Samsun ilinin 2019 yılı verilerine göre nüfusu 1.348.542’dir. Doğusunda Ordu, güneyinde Tokat ve Amasya, batısında ise Çorum ve Sinop illeri ile çevrili olup kuzeyinde Karadeniz bulunur. Karadeniz Bölgesi’nin eğitim, sağlık, sanayi, ticaret, ulaşım ve ekonomi açılarından en gelişmiş şehri olan Samsun kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerden biridir. “Karadeniz’in Başkenti” ve “Atatürk’ün Şehri” olarak tanıtılmaktadır. SAMSUN GEZİLECEK YERLER Samsun’daki yerleşim geçmişi Eski Taş Dönemlerine kadar uzanmaktadır. Tekkeköy mağaralarında keşfedilen katman en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Samsun bırakın Karadeniz’i ülkemizin en kalabalık şehirlerinden birisidir. Karadeniz Bölgesinin şüphesiz...
Devamı

Samsun

Kategorisindeki tüm gönderiler

Samsun

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Samsun, Karadeniz Bölgesi’ndeki Orta Karadeniz Bölümünde bulunan bir şehirdir. 17 İlçe ve 1.247 mahaleden oluşan Samsun ilinin 2019 yılı verilerine göre nüfusu 1.348.542’dir. Doğusunda Ordu, güneyinde Tokat ve Amasya, batısında ise Çorum ve Sinop illeri ile çevrili olup kuzeyinde Karadeniz bulunur. Karadeniz Bölgesi’nin eğitim, sağlık, sanayi, ticaret, ulaşım ve ekonomi açılarından en gelişmiş şehri olan Samsun kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerden biridir. “Karadeniz’in Başkenti” ve “Atatürk’ün Şehri” olarak tanıtılmaktadır.

SAMSUN GEZİLECEK YERLER
Samsun’daki yerleşim geçmişi Eski Taş Dönemlerine kadar uzanmaktadır. Tekkeköy mağaralarında keşfedilen katman en eski yerleşim yerlerinden birisidir.

Samsun bırakın Karadeniz’i ülkemizin en kalabalık şehirlerinden birisidir. Karadeniz Bölgesinin şüphesiz en büyük kenti olan Samsun turizm açısından da oldukça gelişmiştir. Samsun’a geldiğinizde burada yapacağınız birçok aktivite vardır. Kayak merkezi, Sualtı dalışı, mağaralar, dağcılık aktiviteleri, Su sporları gibi aktiviteleri yapabilmeniz mümkündür.

Eğer bir gün yolunuz Samsun’a düşerse bu yazımızdan fikir sahibi olabilir ve Samsun gezilecek yerler kapsamında rotanızı öncelikle buralara çevirebilirsiniz.

Samsun Gazi Müzesi
Samsun Gazi Müzesi döneminde otel olarak inşa edilmiştir. Fakat 1940 yılında müze olarak açılmış ve o tarihten bu yana da gerek yerli gerekse yabancı turistlerin akınına uğrayan Gazi Müzesi Atatürk’ün Samsun’a geldiği dönemde konakladığı oteldir ayrıca. Eski adı Mıntıka Palas otelidir. Bu müzeyi ziyaret etmek isterseniz haftanın her günü 8 ile akşam 7 saatleri arasında müze ücretsiz olarak ziyaret edilir.

Tekkeköy Mağaraları
Samsun gezilecek yerler kapsamında yapılan turlarda en çok merak edilen yerler arasında Tekkeköy Mağaraları gelmektedir. Buranın görünümü mağarayı andırmasa da ziyaretçilerin ilgisini çekecek türde heykeller bulunmaktadır. Bu mağaranın çevresindeki Rum evleri restore edilerek ziyaretçilere açılmıştır.

Akdağ Kayak Merkezi
Kış aylarında Samsun’a gelmeyi düşünüyorsanız kesinlikle bu kayak merkezine uğramalısınız. Akdağ kayak merkezi çok fazla kalabalık bir merkez değildir. Çevresinde olan illerden çok fazla ziyaretçi çekmez. Sadece farklı bölgelerden kayak merkezine gelenler olacaktır. Kayak konusunda acemi iseniz burada acemiliğinizi yenebilirsiniz.

Atatürk Anıtı
Samsun’da bulunan taş anıt 1969 yılında açılmıştır. Mimar Seçkin Viter tarafından yapılan anıt dayanışmayı simgelemektedir. Atatürk anıtında 1919 senesi Mayıs’ın 19. Günü Samsun’a çıktım.” Gazi Mustafa Kemal” yazısı bulunur.

Lerdüge Tümülüsleri
Bu yapıtlarda kesme taştan tonoz örtülü gömüt odasının duvarları hayvan ve insan betimlemeleri ile süslenmiştir. Betimler bitkisel motiflerle çevrili olup, Tunç Kandiller ve Çeşitli büyüklükteki şişeler burada yer almaktadır.

Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi
Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesinin en göze çarpan koleksiyonu Amisos hazinesidir. Görkemli yapı müzenin baştacıdır. Amisos Antik Kenttin buluntuları bu kentte bulunan mezar odasındaki Amisos Hazinesidir. Buradaki buluntulardan bir kadın bir erkek bir kız çocuğuna ait olan takılar oldukça önemlidir. Bu müzede ayrıca Hellenistik, Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait sikkeler ziyaretçilere sergilenmektedir.

Kent Müzesi
Samsun İlkadım ilçesindeki bu müze 12 Şubat 2013 yılında ziyaretçilere açılmıştır. Bu müzede Samsun’un tarihi, kültürel ve ekonomik yapısına uygun malzemeler sergilenmektedir. Müze yerli ve yabancı turistlerin ilgi alanına girip her yıl düzenli turist çekmektedir.

Hayvanat Bahçesi
Samsun Sevgi parkının yanında 220 dönümlük arazi üzerine yapılmış olan Hayvanat Bahçesi Karadeniz’in en büyük hayvanat bahçesidir.

Yüzölçümü : 9.725 km²
Rakım : 20 m
Nüfusu (2019) : 1.348.542
Plaka Kodu : 55
Posta Kodu : 55000
Konum : 41.2914523 Boylam / 36.2436586 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar