Beğen

Samsun‘da yer alan Amisos Tepesi çok eski ve tarihi özelliklere sahip bir yerdir. Yapılan araştırmalara göre Amisos Tepesi’nin tarihi milattan önce 6. yüzyılın başlarına kadar dayanır. İlk başlarda bir ticaret yolunun başlangıcı olarak bilinir. Sonrasında ise Kapadokya halkının buraya yerleşmesi ile birlikte daha da büyür. Zaman içerisinde Kapadokyalıların yanı sıra Foça’nın var da buraya gelirler ve kent bir anda çok daha büyük ve gelişmiş bir kent olur. Yalnızca ülke sınırları içerisinden değil Atina’dan da birçok kişi buraya yerleşir ve zaman içerisinde değişime uğrar.

Amisos Tepesi’nde Neler Vardır?

Bu tepe en başlarda yalnızca küçük bir yerleşim yeriydi. Zaman içerisinde Miletoslular buraya egemen olmuşlardır. Sonrasında da buraya surlar meydanlar evler caddeler sokaklar ve daha pek çok yapılar inşa etmişlerdir. Ayrıca tepenin bulunduğu noktada bir de liman vardır. Bu limanın bulunduğu yerin ilerisinde de yine bir kent olduğu düşünülür. Aynı zamanda kentte birçok mezarlık da bulunmaktadır. Kısacası Amisos Tepesi’nde neler vardır diye düşünecek olursak yaşamsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için pek çok şey inşa edilmiştir.

Amisos Tepesi

Amisos Tepesi’nde Kimler Yaşar?

Bu tepe yukarı kent ve aşağı kent olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu iki kentte de insanlar yaşamlarını sürdürürler. Ancak Amisos Tepesinde kimler yaşar sorusunun cevabı her iki kentte de değişiklik gösterir. Yukarı kentte genellikle askerler Toprak sahipleri din adamları ve yöneticiler bulunur. Yani yukarı kent aslında varlıklı ve zengin insanların yaşadığı bir yerdir. Aşağı kentte ise denizciler köleler ve maddi anlamda düşük statüdeki insanlar yaşarlar. Aşağı Kent limana çok daha yakındır. Burada pek çok ticari araç, arabalar ve eşyaları saklamak için depolar ve ahırlar bulunur. Ayrıca Helenistik Döneme ait mezarlar da günümüzde yapılan araştırmalar ve kazılar sonucunda bulunmuştur. Ayrıca burada yapılmış olan kazılarda çıkan çok değerli eşyalar şu anda Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde sergilenmektedir. Ayrıca çok önemli koleksiyonlardan bir tanesi olma özelliğini de elinde bulundurur. Genellikle ziynet eşyaları bulunmuştur ve bu durum da ne kadar büyük bir zenginliğe sahip olduklarını kanıtlar niteliktedir.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri