Beğen

Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi

Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi Samsun’un Canik ilçesinde bulunmaktadır. Bandırma Vapuru 19 Mayıs 1919 yılında Mustafa Kemal Paşa’nın 9. Ordu Müfettişi olarak Samsun’a giderken kullandığı gemidir. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Paşa’yı ve beraberindeki dört silah arkadaşını Samsun’a taşıyan gemi, Milli Mücadele’nin başladığı tarih olması ve gelecek nesillere bu önemli olayı aktarması açısından müzeye çevrilmiştir. Bu bakımdan Samsun’un en önemli simgelerinden biri haline gelmiştir. Gemi müzesi her yıl yerli ve yabancı on binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Bandırma Gemi Müzesi toplamda 5 bölümden oluşmaktadır: Şeref Kamarası, Kaptan Köşkü, Açık Güverte, Sergi Salonu ve Özel Kamara. Şeref Kamarası’nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve beraberindeki dört silah arkadaşının balmumu heykelleri sergilenmektedir. Ayrıca döneme dair saat, yangın tüpü gibi malzemeler de bulunmaktadır. Kaptan Köşkü’nde geminin kaptanı İsmail Hakkı Durusu, ikinci kaptan ile gemide görev alan gemi erlerinin balmumu heykelleri ile çeşitli ekipmanlar yer almaktadır. Bunun yanında o dönemde kullanılan denizcilik ekipmanları da sergilenmektedir. Açık Güverte’de 1800’lü yıllarda kullanılan ekipman ve malzemeler bulunmaktadır. Yine aynı şekilde gemi erlerinin heykelleri vardır. Sergi Salonu’nda geminin gerçek çizimleri, Atatürk’e ait fotoğraflar ve silah gibi eşyalar sergilenmektedir. Özel Kamara bölümü ise boş bir oda olarak kullanılmaktadır. Bu bölüm Atatürk’ün “Saranova Yatı”nda kullandığı kamarası örnek alınarak tasarlanmıştır.

Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi

Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi İnşa Süreci

Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi inşa süreci Samsun Valiliği ve Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilmiştir. Geminin gerçek çizimlerine ve boyutuna sadık kalınarak 13 Kasım 1999 tarihinde tekrar inşa edilmiştir. Geminin açılışını ise dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan 18 Mayıs 2003 tarihinde gerçekleştirmiştir. Bununla birlikte Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin 2002 yılında Milli Mücadeleyi ve genelgeleri tasvir eden Milli Mücadele Panoraması ile Türkiye’nin yedi bölgesini temsil eden Milli Kurtuluş Anıtı da Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi’ne dâhil edilmiştir. Kurtuluş Savaşı döneminin gelecek nesillere aktarılması için yapılan müze, pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri