Beğen

Samsun Kent Müzesi

Samsun Kent Müzesi Samsun’un İlkadım ilçesinde bulunan tarihi bir müzedir. Giden kişilerin çok büyük bir keyifle gezebilecekleri ve çıktıklarında birçok bilgiye sahip olabilecekleri bir müzedir. Samsun’un genel yapısı ile alakalı bilgi sahibi olmak isteyen kişiler bu müzeyi gönül rahatlığı ile gezebilirler. Ayrıca gezi esnasında Samsun’a ait birçok belge ve fotoğraf da görebilirler. Çok eski bir müze olmamasına rağmen ülkenin dört bir yanından ziyaretçiler sürekli olarak gelmektedirler. Yalnızca ülke içinden değil Avrupa’dan da birçok turisti çeker. 2013 yılında açılmış olan Samsun Kent Müzesi açıldı ilk günden itibaren 2 ay içerisinde 20 bin ziyaretçiyi ağırlamıştır. Ayrıca Tarihi Kentler Birliği tarafından ödüle de layık görülmüştür. Avrupa’nın en prestijli 6 müzesinden biri olmaya hak kazanmıştır.

Samsun Kent Müzesi

Samsun Kent Müzesi’nde Neler Vardır?

Müze içerisinde barındırdıkları ile oldukça fazla ilgi görmektedir. Aynı zamanda dış tasarımı ve dizaynı da bir o kadar ilgi çekicidir. Samsun’da bulunan eski TCDD binasının 9 ay gibi kısa bir süre içerisinde restore edilmesi ile müze haline dönüştürülmüştür. Peki ama Bu müzede neler vardır? Müze içerisinde birbirinden değerli birçok belge, fotoğraf ve obje bulunmaktadır. Müzenin içerisinde bilgi almak isterseniz birçok müze görevlisi size yardımcı olmak için orada olacaktır. Aynı zamanda elektronik rehber sistemi sayesinde de müze içerisindeki her şeyden kolay bir şekilde haberdar olabilirsiniz. Samsun’la alakalı derinlemesine bilgi sahibi olmak istiyorsanız uğramanız gereken ilk yer Samsun Kent Müzesi’dir. Girdiğiniz andan itibaren müzenin 7 bölümden oluştuğunu göreceksiniz. Karşınıza ilk olarak Samsunlu olan ünlüler çıkacaktır. Sonrasında ise Kurtuluş Savaşı ve Samsun’un geçmişi ile alakalı kronolojik tarihli olarak bir çok bilgi resim ve belge sizlere sunulacaktır. Ayrıca Samsun’un en önemli özelliklerinden bir tanesi de tütüncülük geçmişidir. Tütüncülük ile alakalı detaylı olarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Samsun Kent Müzesi Girişi

Samsun Kent Müzesi girişi için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Haftanın her günü ziyaretçilere açıktır. Pazartesi günleri 13.00 ile 17.00 saatleri arasında hizmet verirken haftanın diğer günleri 08.00 ile 17.00 arasında hizmet vermektedir.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri