Beğen

Samsun

Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz Bölümü içerisinde yer alan Samsun; aynı zamanda da 30 büyükşehirden bir tanesi olarak da adlandırılmaktadır. 17 ilçesi bulunan bu kentin 1.356.079 kişilik bir nüfusu da bulunmaktadır. Aynı zamanda da Karadeniz Bölgesi’nin en gelişmiş kenti olarak da adlandırılmaktadır.

Samsun’un tarihi kökeni araştırıldığında MÖ 60.000 yılına kadar dönüş yaşanabilir. Burada yaşayan en eski klanların MÖ 12. Yüzyıla dayandığı ve Kaşkaların bu bölgede olduğu da ifade edilmiştir. Sonrasında da Hitit, Frig, Pers, Makedon, Pontus, Roma, Bizans hakimiyeti altına girmiştir. Arkasından da Ceneviz kolonisi bölgede hüküm sürmüştür. Fatih Sultan Mehmet döneminde de Osmanlı Devleti toprakları arasına katılmıştır.

Samsun Ekonomisi

Samsun tarım, hayvancılık ve ticaret odaklı bir kenttir. Ancak son yıllarda liman olma özelliği öne çıkmış ve tarım ile hayvancılığa olan ilgi de azalmıştır. Bundan dolayı da oldukça etkili bir şehir olmuş ve Karadeniz Bölgesi’nin merkezi haline de gelmiştir.

Samsun

Samsun Coğrafyası

Samsun’un genel olarak engebeli arazilerden ve platolardan meydana geldiği görülebilmektedir. Aynı zamanda da en yüksek noktası olarak da 2062 metre yüksekliğindeki Akdağ olduğu da bilinmektedir. Sahil kısmında Karadeniz iklimi görülse de iç kesimlerdeyse Karasal iklim öne çıkmaktadır. Aynı zamanda da Kızılırmak ve Yeşilırmak, bu ilin sınırlarında olmasından dolayı delta ovalarıyla tarım arazileri yaygın olarak kişilerin kullanım alanında varlık göstermektedir.

Samsun Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/samsun/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 9.725 km2

Rakım: 20 m

Nüfusu: 1.356.079

Plaka Kodu: 55

Posta Kodu: 55000

Konum: 41.279650, 36.336040

Bu makale YerelNET tarafından Samsun şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri