image

Şanlıurfa

Toplam 41 makale bulunmaktadır.

Şanlıurfa, kısa adı ile urfa Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir şehirdir. Türkiye'nin en kalabalık dokuzuncu şehri olan Urfa'nın 2019 yılı verilerine göre Nüfusu 2.073.614'dir. Mezopotamya'daki peygamberler kenti Şanlıurfa'ya hoş geldiniz . Uzun tarihi boyunca bir dizi kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapan Şanlıurfa, son derece zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Kent, özellikle inanç turizmi için Türkiye'de bir turizm destinasyonu olarak büyük önem ve potansiyele sahiptir. Türkiye'nin güneydoğu şehri çok zengin bir bölgesel mutfağa sahiptir. Şanlıurfa'ya gelen ziyaretçiler sadece şehrin egzotik mekanları tarafından büyülenmekle kalmaz, aynı zamanda bu şehrin sağladığı gastronomi macerasının tadını çıkarırlar. İnanılmaz bir manzarayı ve zamansız bir...
Devamı

Şanlıurfa

Kategorisindeki tüm gönderiler

Müzeler
Göbeklitepe, Yakın tarihte dizilere dâhi konu olan Göbeklitepe bütün arkeologların gözdesi. Mistik havası ve birçok sırrı içinde barındırması gizemine gizem katıyor. Ancak burayı ortaya çıkaran başka bir arkeoloğun takıntılı tavrı. İyiki böyle bir tavırla karşı karşıya kalınmış yoksa böylesi bir alan ortaya çıkmayacaktı.…

Şanlıurfa

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Şanlıurfa, kısa adı ile urfa Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir şehirdir. Türkiye'nin en kalabalık dokuzuncu şehri olan Urfa'nın 2019 yılı verilerine göre Nüfusu 2.073.614'dir. Mezopotamya'daki peygamberler kenti Şanlıurfa'ya hoş geldiniz . Uzun tarihi boyunca bir dizi kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapan Şanlıurfa, son derece zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Kent, özellikle inanç turizmi için Türkiye'de bir turizm destinasyonu olarak büyük önem ve potansiyele sahiptir. Türkiye'nin güneydoğu şehri çok zengin bir bölgesel mutfağa sahiptir. Şanlıurfa'ya gelen ziyaretçiler sadece şehrin egzotik mekanları tarafından büyülenmekle kalmaz, aynı zamanda bu şehrin sağladığı gastronomi macerasının tadını çıkarırlar.

İnanılmaz bir manzarayı ve zamansız bir şehri keşfedin. Lezzetli yemekler ve geleneksel müzik dahil eşsiz kültürel mirasıyla size harika deneyimler sunan bir Türk şehri hayal edin .

ŞANLIURFA GEZİLECEK YERLER

Tarihin başladığı yer olarak geçen Şanlıurfa mistik kentlerin başını çekmektedir. Birçok peygamberin, evliyanın mezarının varlığı da eklenince Şanlıurfa ziyaret edilmesi en gerekli olan illerden biri oluyor. Şanlıurfa gezilecek yerler sadece yukarda bahsettiğimiz yerlerden ibaret değil elbet. Ancak bazı şehirleri değerli yapan belli konuların varlığı da kaçınılmaz bir gerçek.

Göbeklitepe: Yakın tarihte dizilere dâhi konu olan Göbeklitepe bütün arkeologların gözdesi. Mistik havası ve birçok sırrı içinde barındırması gizemine gizem katıyor. Ancak burayı ortaya çıkaran başka bir arkeoloğun takıntılı tavrı. İyiki böyle bir tavırla karşı karşıya kalınmış yoksa böylesi bir alan ortaya çıkmayacaktı. Gelinen noktada yeni yeni yazıtların vs. Ortaya çıkacağı söyleniyor. Ve ordan çıkan herbir bilgi bizim bildiğimiz doğruların hepsine çizik atıyor. Yani doğru bildiğimiz yanlış oluyor bir anda. Bundan dolayı Göbeklitepe’ye gitmeyen herkes gitmeli ve oradaki atmosfere şahit olmalı.

Balıklı Göl: Efsane odur ki Hz. İbrahim ‘ i ateşe atan Nemrud günler sonra görür ki o ateş su olmuş odunlar da balık. Hz. İbrahim mi ? O zaten kanlı canlı ortada dolanıyor. Bu yüzden bu göle Balıklı Göl denmiştir. Bu inanış yıllar boyunca devam ettiğinden kimse de bozmak istememiş. Her sene Balıklı Göl akın akın ziyaretçi alır. Dua eden, dilek dileyen, adak adayan ne ararsanız var. Tabii ki burada balıktan değil Allah'tan dileniyoruz. Ama inanış o ya hâlâ balıklara ufak paralar atıyoruz. Temsili yani.  Şanlıurfa’ya geldiğinizde burayı muhakkak ziyaret etmelisiniz.

Hz. Eyyub Sabr Makamı: Derler ki Hz. Eyyup çok zengin ve nüfuzlu bir insanmış. Ancak birgün Hz. Eyyup bir dua eder ve evlatları başta olmak üzere tüm malı mülkü kaybeder. En son hamle olarak da Cenabı Allah Eyyup Peygamberin vücuduna yaraları musallat eder. Bir aşamaya kadar Hz. Eyyup bir şey demez ancak yaralar ne zaman ibadet etmesine engel olur o zaman Allah’a yalvarır. İşte tüm bu olayların geçtiği yerin Şanlıurfa’da Hz.Eyyup Makamı  olduğu söylenir. Gerçeği Allah bilir lakin Şanlıurfa’ya her giden mümkün mertebe bu makamı ziyaret eder.

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi: Bu kadar yoğun bir geçmişe sahip olup da bunların müzelik hâle gelmemesi mümkün değil. Kimi eser ve durumlar yerinden kımıldayamaz onlar orda kalır. Örnegin, Balıklı Göl vs. Ancak yerinden taşınabilen ve koruma altına alınması gereken ürünlerin hepsi bu müzede. Bu müzede de en az diğer yerler gibi şaşıracaksınız. En çok da bu coğrafyanın bu kadar çok şeye gebe olmasına şaşıracaksınız. Buraların ne kadar verimli coğrafyalar olduğunu müzedeki eserlerden anlayacaksınız. Kimi zaman yardıma ihtiyacınız olacak. Öyle bir durumda müze çalışanlarından yardım alabilirsiniz. Çünkü çalışanları da en az bir bilim insanı kadar olaya hakim orada. Şanlıurfa gezilecek yerler bunlarla sınırlı değil elbette. Ama en dikkat çekeni en gidilmesi gerekeni yukarda bahsettiklerimiz.

Yüzölçümü : 19,451 km²
Rakım : 510 m
Nüfusu (2019) : 2.073.614
Plaka Kodu : 63
Posta Kodu : 63000
Konum : 37.1671169 Boylam / 38.7557851 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar