Beğen

Şanlıurfa’nın en çok ziyaret edilen noktalarından bir tanesi olan Balıklıgöl, il merkezinde yer almaktadır. İki gölün halen daha korunaklı bir alanda olduğu ve tamamen ziyaretçilere mahsus bir yapı olarak ifade edildiği söylenebilir. Aynzeliha ve Halil-ür Rahman Gölleri şehir merkezinin güneybatı kısmında yer almaktadır. Aynı zamanda da hakkında rivayetlerin ve hikayelerin de dilden dile dolaştığı alanlardan bir tanesidir. Bu bölgedeki göllere dair rivayetlerden ötürü yerli ve yabancı turistlerin fazlasıyla ilgisini çekmektedir. Bu göller içinde bulunan balıklar da koruma altında yer almaktadır. Göldeki balıkların avlanmaması ve tüketilmemesi konusunda kurallar bulunmaktadır. Bundan dolayı da gölün ve içerdiği canlıların kutsal sayıldığı da söylenebilmektedir.

Balıklıgöl

Balıklıgöl Hikayeleri

Şanlıurfa aynı zamanda da Peygamberler Şehri olarak tabir edilmektedir. Özellikle Hz. İbrahim döneminde yaşandığı düşünülen bir olay Balıklıgöl’ün kutsal bir alan olmasında önemlidir. Şanlıurfa’nın eski dönemlerde oldukça zalim olan hükümdarı Nemrud’a ve taptığı putlarına karşı başkaldıran Hz. İbrahim’in hikayesinin burada geçtiği ifade edilmektedir. Hz. İbrahim’in fikirlerinin rağbet görmesi üzerine Nemrud tarafından Urfa Kalesi’nin üzerinden ateşe atıldığı anlatılmaktadır. O sırada Hz. İbrahim’e Allah tarafından bir vahiy gönderilmiştir. Hz. İbrahim’in atılması anında bir gül bahçesine düştüğü belirtilmektedir. Öte yandan ateşin suya odunların da balığa dönüştüğü anlatılmaktadır. Bu gölün adı da Halil-ür Rahman Gölü olarak bilinmektedir. Nemrut’un kızı Zeliha’nın da ateşe atıldığı ve onun atıldığı bölgede de Aynzeliha Gölü’nün oluştuğu ifade edilmektedir.

Balıklıgöl’ün Önemi

Balıklıgöl İslam alemi için son derecede önemli bir yer olarak tabir edilmektedir. Bu yüzden de hem bu bölge hem de tarihi eserler pek çok turistin ilgisini çekmektedir. Şanlıurfa’nın genelinde peygamberlere dair hikayelere denk gelinse de Balıklıgöl de Hz. İbrahim ile anılmaktadır. Bu anlamda da hem kutsal hem de ilgi çeken bir alan olarak adlandırılmaktadır. Halil-ür Rahman ve Aynzeliha Gölü bu anlamda yılın her zamanı ziyaretçi çekmektedir. Oldukça kutsal kabul edilen ve Müslümanların ilgi gösterdiği noktalardan bir tanesi olarak da tabir edilmektedir. Bu anlamda da fazlasıyla korunaklı bir haldedir.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri