Beğen

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi

Antik dönemlerde pek çok medeniyetin yerleşim yeri olan Şanlıurfa, bu anlamda ilgi çeken bir kent olarak tabir edilmektedir. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi de bu yerleşim yerlerine ait kalıntıları sergilemek için eserlerin toplanması adına ilk olarak 1948 yılında faaliyetlerini göstermeye başlamıştır. Ancak resmi olarak ilk açılışı da 1969 yılında gerçekleştirilmiştir. Sonrasında bir dizi restorasyon ve yenileme çalışmaları gündeme gelmekte ve yeni müze de devreye sokulmaktadır.

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nin yeni binası 24 Mayıs 2015 tarihinde açılmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eski Kültür ve Turizm Bakanı olan Ömer Çelik tarafından açılışı yapılmıştır. Eski Şanlıurfa Müzesi’nin yerine geçen bu müzenin Türkiye’nin en büyük müzesi olduğu da ifade edilmektedir. Şanlıurfa Arkeolojik Müzesi içerisinde 73.800 arkeolojik ve etnografik eseri görebilmek de mümkün olmaktadır.

Şanlıurfa’nın Haleplibahçe konumunda yer alan müzenin eski binasına göre 10 kat daha büyük olduğu ifade edilmektedir. 3 katlı bir halde inşa edilen bu müzenin aynı zamanda da 24 bin metrekarelik bir alanda olduğu da görülmektedir. İçerisinde yer alan Edessa Mozaik Müzesi ise 33 bin metrekarelik bir boyuta sahiptir.

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi içerisinde farklı dönemlere ait kalıntıları görebilmek mümkündür. Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Tunç ve Demir çağlarına ait eserleri inceleme şansı ortaya çıkmaktadır. Öte yandan Dünya genelinde en eski heykel olarak kabul edilen Balıklıgöl Heykeli de buradadır. Göbeklitepe ve Nevali Çori’ye ait eserler de müze içerisinde bulunmaktadır.

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi içerisinde 1950 yıllarında ABD’ye kaçırılan Orpheus Mozaiği de Edessa Mozaik Müzesi kısmında sergilenmektedir. Müze içerisinde tanıtım merkezleri, amfi tiyatro ve otoparklar da bulunmaktadır. Aynı zamanda da bu müzenin Balıklıgöl’ün tam olarak karşısında olduğu da ifade edilmektedir.

Farklı dönemlere ait eserleri içerisinde barındıran Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, oldukça kapsamlı bir biçimde meydana getirilmiştir. Farklı dönemlere ait eserleri bir arada tutan bu müzede ziyaretçilerin kapsamlı bir tarih araştırması içerisinde olabilmeleri de muhtemeldir. Böylelikle de bölgenin tarihi etkin bir biçimde görülebilecek ve bu müzeden rahatlıkla öğrenilecektir.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri