Beğen

Şanlıurfa

Şanlıurfa şehri; Türkiye’nin en kalabalık sekizinci şehri olarak öne çıkmaktadır. 2020 yılındaki bilgilere göre de 2.115.256 nüfusu olmaktadır. Mardin, Gaziantep, Adıyaman ve Diyarbakır şehirleriyle komşudur. Öte yandan güneyinde de Suriye sınırı yer almaktadır. Ortalama 518 metre yükseltiye sahip olan bu şehrin 13 ilçesi de bulunmaktadır.

Şanlıurfa Peygamberler Şehri olarak da adlandırılmaktadır. Bu şehrin Nemrud tarafından kurulduğu da rivayet edilmektedir. MÖ 1000 yılından itibaren köklü bir yerleşim alanı olmaya başlamıştır. Asur, Med, Pers, Makedon, Selevkos, Osroene Krallıklarına da ev sahipliği yapmıştır. Aynı zamanda da Roma ve Bizans dönemlerinde de Hıristiyanlık merkezlerinden bir tanesi olmaya başlamış ve Süryanilik kültürü de burada ortaya çıkmıştır.

Şanlıurfa’nın Araplar tarafından ele geçirilmesinden sonraki zaman zarfında Ermeni ve Süryani varlığında düşüş görülmüştür. 1516 yılında da Osmanlı hakimiyeti içerisine girmiş ve İngiliz ile Fransız işgaline kadar bu süreç devam etmiştir.

Şanlıurfa

Şanlıurfa Ekonomisi

Şanlıurfa kentinin tarım, hayvancılık, sanayi ve turizm faaliyetleri oldukça etkindir. Harran Ovası ile oldukça etkin tarım seçenekleri ortaya çıkmıştır. Genel olarak tahıl üretimi kent içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Şanlıurfa genelinde küçükbaş odaklı hayvancılık işleri yaygındır.

15 yıllık süre zarfında bu kentteki sanayi faaliyetleri de gelişmiş ve pek çok fabrikanın kurulması sağlanmıştır. Deterjan, çırçır, ayakkabı, iplik, cam, plastik, salça ve zeytinyağı fabrikaları bu bölgede üretim süreci gündeme gelmiştir.

Şanlıurfa Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/sanliurfa/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 19.242 km2

Rakım: 510 m

Nüfusu: 2.115.256

Plaka Kodu: 63

Posta Kodu: 63000

Konum: 37.167288, 38.795756

Bu makale YerelNET tarafından Şanlıurfa şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri