Beğen

Urfa Kalesi, çok köklü bir geçmişe dayanan yapılardan bir tanesidir. Neolitik bir yerleşim yeri üzerine kurulduğu düşünülen bu yapının aynı zamanda da MÖ 10000 yıllarına kadar uzandığı da tahmin edilmektedir. Aynı zamanda da kale yanında Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ve Balıklıgöl de bulunmaktadır. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi içerisinde sergilenen 12 bin yıllık olan Balıklıgöl Heykeli de buradan çıkarılmıştır. Bu anlamda da son derecede etkili ve döneminde bölgeye hakim olan bir kale olduğu belirtilmektedir. Böylelikle de Şanlıurfa’da mutlaka gezilip görülmesi gereken alanlar arasında da bulunmaktadır. bölge turizmi için oldukça ideal bir tarihi nokta olarak da öne çıkmaktadır. Bu anlamda da sık sık tercih edilen bir tarihi nokta olarak tabir edilmektedir.

Urfa Kalesi hakkındaki ilk bilgilere MS 11. Yüzyıl içerisinde rastlamak mümkündür. Ancak kalenin MS 814 yılı içerisinde Abbasiler tarafından yapıldığı yönündedir. Ancak kalenin üzerinde korint başlıklara sahip olan iki sütunun üzerinde Süryanice bir kitabe yer almaktadır. Bu kitabe içerisinde komutan Başmaraş’ın oğlu Aftuha’dan söz edilmektedir. Bu sütunun üzerinde yer alan heykelin Prens Manu ve kraliçe Şalmeth için yaptığından bahsetmektedir.

Kayseri Kalesi

Urfa Kalesi

Urfa Kalesi oldukça korunaklı bir yapıda kendini göstermektedir. Üç tarafı oyma kayalardan oluşturulmuş hendeklerle çevrili olduğu ifade edilmektedir. Aynı zamanda da Aynzeliha Tüneli de dikkat çekmektedir. Bu tünel sayesinde Aynzeliha Gölü ile Urfa Kalesi arasında geçiş yapabilmek de mümkün olmaktadır.

Bu kale oldukça köklü bir yapı olarak görülmektedir. Aynı zamanda dış surlarının büyük bir çoğunluğunun ayakta olduğu da ifade edilmektedir. Mezopotamya uygarlıklarının mimarisini başarılı bir biçimde taşımayı başaran Urfa Kalesi, aynı zamanda da İslami öğelere de yer vermektedir. Bu kale bölgenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için de etkin bir kaynaktır. Özellikle Arap ve Süryani medeniyetlerine dair detayları içerisinde taşımaktadır. Bu kale yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çeken türdedir. Yakınında olan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ile Balıklıgöl’ü ziyaret edenlerin Urfa Kalesi’ne de çıktıkları ifade edilen bir konu olarak turistlere de aktarılmaktadır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri