image

Siirt

Toplam makale bulunmaktadır.

Siirt, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan 330.280 kişilik nüfusa sahip küçük bir şehirdir. SİİRT GEZİLECEK YERLER Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Siirt, Anadolu’nun ve Mezopotamya’nın kesişim noktasında bulunuyor. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve gezilecek pek çok noktası olan şehirde, tarihi ve kültürel anlamda görülecek yerler bulunuyor. Hem tarihi, hem ilmi hem de doğal güzellikleri ile yıl içerisinde sayısız turisti ağırlayan Siirt ili, Anadolu Türklerinin ilk yaşadığı topraklar arasında bulunuyor. Şifalı suları, doğası ve tarihiyle gezilecek sayısı fazla olan şehirde Botan Mağaralarından Dervin Kalesine, Sağlarca Kaplıcasından Saat Kulesine kadar gezi açısından birçok alternatif sunuyor. Saat Kulesi: Siirt merkezinde, Hükümet Caddesi...
Devamı

Siirt

Kategorisindeki tüm gönderiler

Siirt

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Siirt, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan 330.280 kişilik nüfusa sahip küçük bir şehirdir.

SİİRT GEZİLECEK YERLER
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Siirt, Anadolu’nun ve Mezopotamya’nın kesişim noktasında bulunuyor. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve gezilecek pek çok noktası olan şehirde, tarihi ve kültürel anlamda görülecek yerler bulunuyor. Hem tarihi, hem ilmi hem de doğal güzellikleri ile yıl içerisinde sayısız turisti ağırlayan Siirt ili, Anadolu Türklerinin ilk yaşadığı topraklar arasında bulunuyor. Şifalı suları, doğası ve tarihiyle gezilecek sayısı fazla olan şehirde Botan Mağaralarından Dervin Kalesine, Sağlarca Kaplıcasından Saat Kulesine kadar gezi açısından birçok alternatif sunuyor.

Saat Kulesi: Siirt merkezinde, Hükümet Caddesi üzerindeki Vilayet Konağı’nın karşısında konumlanan Saat Kulesi, 1974 yılında yapına başlanmış ve 1975 yılında bitmiştir. İki renkli kesme taş ile inşa edilen 6 katlı yapı, mimari açıdan da dikkat çekiyor. Aslında 1905 yılında Alaaddin Paşa tarafında bu noktada kule yapılmış. Ancak bilinmeyen nedenlerden dolayı yıkılmış ve ardından Saat Kulesi yapılmıştır.

Siirt Ulu Cami: Bir diğer adı olan Çinili Minare olarak bilinen ve anılan Ulu Camii, Selçuklu mimarisini yansıtan bir örnektir. Mugizüddin Mahmut tarafından yapılan ve kişinin aynı isimli camii ile özdeşleşen çinili minareyi de yaptırmıştır. Siirt gezisinde görülmeye değer yerler arasına giren Camii’de eskiden bulunan minber, şu an Ankara’daki Etnografya Müzesi’nde sergileniyor.

Botan Mağaraları: Botan Çayı ile barajın karşı yakasında bulunan Botan Mağaraları, şehrin en bilinen mağarasıdır. Dicle Nehri’nin önemli kollarından biri olan bilinen Botan Çayı’nın vadisinde çok sayıda mağara, kilise kalıntısı ve arkeolojik höyük bulunuyor. Önceleri güvenlik önlemleri sebebiyle turizme açık olmayan mağaralar, tekrar başlayan arkeolojik çalışmalar sayesinde turizme tekrardan kazandırılıyor.

Veysel Karani Türbesi: Siirt’in en önemli yapılarından biri olan Veysel Karani Türbesi, şehrin Ziyaret beldesinde yer alıyor. Türbe 1967 yılında yıkılıp tekrar yapılmıştır. 2001 yılında daha modern bir görünüme kavuşturulan türbede her yıl Veysel Karani’yi anmak üzere 16 ve 17 Mayıs döneminde etkinlikler düzenleniyor.

Sağlarca Kaplıcası: Billoris Kaplıcası olarak da bilinen Sağlarca, Botan Vadisi’nde bulunan çayın kenarındaki mağaradan çıkan bir kaplıcadır. Tek bir kaynaktan çıkan su, tüm havuzu besliyor. Eklem ağrıları başta olmak üzere cilt hastalıklarına, sinir ve kas problemlerine şifa olduğu biliniyor. Romatizmaya da oldukça iyi gelen Sağlarca Kaplıcası, ameliyat sonrası ortaya çıkan ağrılar için de terapi niteliğinde.

İsmail Fakirullah Türbesi: Siirt’te gezilecek ve görülecek yerler arasında mutlaka olması gereken türbe, 2015 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer almıştır. İsmail Hakkı tarafından 18. yüzyılda yapılan ve şehrin Tillo ilçesinde konumlanan yapı, ilk yapıldığı zamanlarda özel bir düzeneğe sahipmiş. Restorasyon sonrasında bu özelliğini kaybeden türbeye 2011 yılında yapılan bir restorasyon ile ışık düzeneği tekrar çalışmaya başlıyor. Tarih boyunca önemli bir nokta olan İsmail Fakirullah Türbesi, mutlaka gezi rehberinizde yer almalı.

Yüzölçümü : 669.25 km²
Rakım : 670 m
Plaka Kodu : 56
Posta Kodu : 56000
Konum : 37.9303688 Boylam / 41.8983675 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar