image

Sinop

Toplam makale bulunmaktadır.

Sinop, Türkiye ‘nin Karadeniz Bölgesinde bulunan bir şehirdir. 9 İlçeden oluşan Sinop ilinin 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 218.243’tür. Nüfusu büyük bir kısmı merkez ilçede yaşamaktadır. Antik Çağ’da, Paflagonya bölgesi içinde kalan Sinop’un saptanabilen en eski adı, Sinope’dir. Bir söylenceye göre kent adının kurucusu olarak kabul edilen aynı isimli bir Amazon kraliçesinden almıştır. Bir başka söylenceye göreyse, kenti eski Yunan’da Irmak Tanrısı Asopos’un su perisi kızlarından Sinope kurmuştur. Bahsi geçen Yunan efsaneleri İÖ V. – IV. ve III. Y.Yıllarda tarihlenmektedir ve aynı dönem kent sikkeleri üstünde, Sinope’nin başı görülmektedir. Hangi söylence benimsenirse benimsensin, kentin kurucusunun Sinope olduğu kesindir. Ancak, Sinope...
Devamı

Sinop

Kategorisindeki tüm gönderiler

Sinop

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Sinop, Türkiye ‘nin Karadeniz Bölgesinde bulunan bir şehirdir. 9 İlçeden oluşan Sinop ilinin 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 218.243’tür. Nüfusu büyük bir kısmı merkez ilçede yaşamaktadır. Antik Çağ’da, Paflagonya bölgesi içinde kalan Sinop’un saptanabilen en eski adı, Sinope’dir. Bir söylenceye göre kent adının kurucusu olarak kabul edilen aynı isimli bir Amazon kraliçesinden almıştır. Bir başka söylenceye göreyse, kenti eski Yunan’da Irmak Tanrısı Asopos’un su perisi kızlarından Sinope kurmuştur. Bahsi geçen Yunan efsaneleri İÖ V. – IV. ve III. Y.Yıllarda tarihlenmektedir ve aynı dönem kent sikkeleri üstünde, Sinope’nin başı görülmektedir. Hangi söylence benimsenirse benimsensin, kentin kurucusunun Sinope olduğu kesindir. Ancak, Sinope bir su perisi ise, kentin Yunan kolonicilerce; Amazon ise; Anadolu’nun yerli halklarınca kurulmuş olması gerekir. Bu ikilem, dilbilim çalışmalarıyla bir ölçüde çözülmemiştir: Gerek etimolojisine yabancı olan Sin ya da Sind sözcüklerine Yunanistan’ın dışında daha çok Pontos,Doğu Anadolu Bölgesi,İran ve Hindistan’da rastlanmaktadır.

SİNOP GEZİLECEK YERLER
Karadeniz illeri arasında gezilecek yerleriyle meşhur olan illerden biri de Sinop ilidir. Birbirinden değişik mekânlarıyla oldukça meşhur konuma sahip olan Sinop gezilecek yerler arasında hemen hemen il sıradadır diyebiliriz. Başlı başına hem tarih kokan hem de yeşille maviyi aynı anda içinde barındıran Sinop’ta karşınıza ilk çıkacak yer hamsilos koyu olacaktır. Türkiye’de sayılı yerlerden biri olan hamsilos koyu hem tatilcilere hem de piknik severlere açık bir yerdir. Muhteşem doğa güzelliği sayesinde yıl boyunca yerli ve yabancı turist ağırlayan hamsilos koyu Sinop’ta görmeniz gereken yerlerden biridir. Mükemmellik sertifikası almayı başarmış bu yer sayesinde muhteşem doğa tatili yapmak mümkün olur. Ayrıca Erfelek tatlıca şelalesi ve ince burun feneri de birbirine yakın konumda olduğundan göreceğiniz yerler arasındadır.

Sinop Kaleleri: Tarihi açıdan Türkiye çapında damga vuran illerden Sinop gezilecek yerler konusunda tarih kokan şehir özelliğini de taşır. Birbirinden güzel Boyabat kalesi ve Sinop kalesi ile meşhur olan bu il her sene açık ve gezilir durumdadır. Genel bakımdan Sinop gezilecek yerler konusunda her kesime hitap edecek bir şehirdir. Şehrin merkezi konumunda bulunan Boyabat kalesi oldukça güzel ve bilinen yerlerden biridir. Yeşilliğe bakan bu kale doğaseverler için harika konumdadır. Sinop kalesi ise daha çok denize bakan bir yerde bulunduğundan ve yeme içme mekânlarının da yakınında bulunması dolayısıyla daha çok gezilme konusunda tercih edilen bir yerdir. Denize nazır bulunan bu kale hem tarih açısından hem de görsellik açısından çok rağbet görmektedir.

Sinop Plajları: Yeşilin ve mavinin birlik olduğu illerden biri olan Sinop gezilecek yerler konusunda tatilcilere de cevap verecek niteliktedir. En güzel ve doğası bozulmamış yerlerden biri olan Ak liman limanı parkı Sinop gezilecek yerler arasında ilk sırayı tutar. Ayrıca burada birbirinden güzel doğa harikaları bulunduğundan fotoğrafçılarında çok tercih ettiği yerlerden biridir. Hamsilos koyu, Ayancık, Gerze plajları da çok yoğun ve gidilecek plajlardan bazılarıdır. Yol boyunca göreceğiniz küçük büyük plajlar oldukça fazladır. Benzersiz doğaya sahip olan Sinop ili yıl boyunca hem kış hem yaz turizminde adını duyuran yerlerden biridir. Ayrıca Akgöl ilin vazgeçilmez gezilecek yerleri arasındadır. Gezilecek birçok yerde yeme içme mekânlarının da bulunduğu bir il olan Sinop uygun fiyatlar eşliğinde birçok turisti ağırlar. Hem günü birlik hem de hafta sonu kaçamaklarında tercih edebileceğiniz yerlerden biridir. Plajları dışında müzelerinin de özenle korunup tarihi simgeleri vurgulaması tarihçilerin oldukça hoşuna gidecek niteliktedir. Etnografya müzesi, Sinop arkeoloji müzesi oldukça ilgi gören yerlerin arasındadır. Hem yetişkin hem de genç nesile hitap eden Sinop ili gerçekten de gezilip görülmeye değerdir. Son olarak iç karartıcı gibi bir yer olarak gözükse de ilginç mimari yapısıyla meşhur tarihi Sinop cezaevi de görmeniz gereken bir yerdir.

Yüzölçümü : 5,862 km²
Rakım : 28 m
Plaka Kodu : 57
Posta Kodu : 57000
Konum : 42.0141142 Boylam / 35.0598656 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar