icon
Yükleniyor..
Sinop
KEŞFET

Sinop Bölgesini Keşfet

Gezilecek Yerler

Sinop Bölgesini Keşfet

Konaklama

Sinop Otelleri

Restoran

Sinop Restoranları

Müze

Sinop Müzeleri

Etkinlik

Sinop Etkinlikleri

TREND

Sinop Müzeler

Sinop Ceza Evi Müzesi

Sinop Ceza Evi Müzesi

  • (0 Yorum)

Devlet Müzesi

Sinop Ceza Evi Müzesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Sinop Ceza Evi Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Tarihi Sinop Cezaevi

4.5

Tarihi Sinop Cezaevi

  • (23 Yorum)

Devlet Müzesi

Tarihi Sinop Cezaevi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Tarihi Sinop Cezaevi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Sinop Arkeoloji Müzesi

4.3

Sinop Arkeoloji Müzesi

  • (11 Yorum)

Devlet Müzesi

Sinop Arkeoloji Müzesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Sinop Arkeoloji Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Sinop, Türkiye ‘nin Karadeniz Bölgesinde bulunan bir şehirdir. 9 İlçeden oluşan Sinop ilinin 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 218.243’tür. Nüfusu büyük bir kısmı merkez ilçede yaşamaktadır. Antik Çağ’da, Paflagonya bölgesi içinde kalan Sinop’un saptanabilen en eski adı, Sinope’dir. Bir söylenceye göre kent adının kurucusu olarak kabul edilen aynı isimli bir Amazon kraliçesinden almıştır. Bir başka söylenceye göreyse, kenti eski Yunan’da Irmak Tanrısı Asopos’un su perisi kızlarından Sinope kurmuştur. Bahsi geçen Yunan efsaneleri İÖ V. – IV. ve III. Y.Yıllarda tarihlenmektedir ve aynı dönem kent sikkeleri üstünde, Sinope’nin başı görülmektedir. Hangi söylence benimsenirse benimsensin, kentin kurucusunun Sinope olduğu kesindir. Ancak, Sinope bir su perisi ise, kentin Yunan kolonicilerce; Amazon ise; Anadolu’nun yerli halklarınca kurulmuş olması gerekir. Bu ikilem, dilbilim çalışmalarıyla bir ölçüde çözülmemiştir: Gerek etimolojisine yabancı olan Sin ya da Sind sözcüklerine Yunanistan’ın dışında daha çok Pontos,Doğu Anadolu Bölgesi,İran ve Hindistan’da rastlanmaktadır.

Katkı Sağlayanlar  1. Ana Sayfa
  2. Sinop
  3. Sinop Gezilecek Yerler
  4. Sinop Otelleri
  5. Sinop Restoranları
  6. Sinop Müzeleri
  7. Sinop Etkinlikler