Beğen

Sinop

Orta Karadeniz Bölümü’nde yer alan Sinop’un tarihi anlamdaki ilk uzantıları Paflangonya’ya kadar uzanmaktadır. Bu dönemde de Sinope ismiyle bilinen bir şehirdir. Aynı zamanda da Yunan mitolojisinde su perilerinden olan Sinope’den ismini aldığı da bilinmektedir. Bu kentin kurucusu olduğu kentteki sikkeler sonrasında kanıtlanmıştır. Bu yüzden de Sinop şehrinin Yunan kolonileri tarafından kurulduğu da ifade edilmektedir. Yunan kolonilerinden sonra bölgede Pontus Rumları hakim olmuş, sonrasında da Roma İmparatorluğu ve Osmanlı Devleti de bölgede hakimiyet kurmuştur.

Osmanlı Dönemi

Osmanlı Devleti sınırları içerisindeyken Celali ve Suhte İsyanları nedeniyle Sinop ilinde pek çok sıkıntılar yaşandı. Özellikle suhte topluluklarının bölgedeki görevlilerle beraber çalışmalarda bulunması Osmanlı’ya ciddi oranda zararlar vermişti. Özellikle 1567 yılında bu tip olaylar ordunun müdahale etmesine dahi sebebiyet vermiştir.

Sinop

Sinop Nüfusu

Sinop ilinin genel nüfusu 216. 460 olarak 2020 yılında belirlenmiştir. Nüfusun azaldığı da görülebilmekte ve bu ilin göç veren noktalardan bir tanesi olduğu da ifade edilmektedir.

Sinop Coğrafyası

Anadolu’nun en uç kuzey noktası olan İnceburun’u içerisinde barındıran Sinop; aynı zamanda da bir liman kenti olarak da adlandırılmaktadır. Şimdiki dönemlerde pek rağbet görmese de antik dönemlerde oldukça etkili bir yerde bulunmaktadır. 19. Yüzyıla kadar bu noktada halen daha işlevi bulunmaktadır. Önceki dönemlerde de sadece azınlıkların yerleşim noktası olarak da gündeme gelen bir konumda olmuştur.

Sinop Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/sinop/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 5.718 km2

Rakım: 28 m

Nüfusu: 284.526

Plaka Kodu: 57

Posta Kodu: 57000

Konum: 42.027929, 35.151742

Bu makale YerelNET tarafından Sinop şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri