image

Şırnak

Toplam makale bulunmaktadır.

Şırnak Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 529.615’dir. 16 Mayıs 1990 Yılında siirt’den ayrılarak il statüsü kazanmıştır. Nuh Peygambere ait olduğu öne sürülen bir türbe, Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunur. Tufandan sonra Nuh’un ilk yerleştiği şehir olduğu rivayet edilir. İl, Irak ve Suriye’ye komşudur. ŞIRNAK GEZİLECEK YERLER Doğu dendiğinde biraz çekimser olunsa da Şırnak ezber bozan illerden. Genel olarak Doğu illeri gezmeye görmeye pek tercih edilmez hatta mesnedsiz iddiaların da göbeğidir. Ancak son dönemlerde yaşanan olaylar ile güvenli bir bölge olan Doğu ziyaretçilerini bekliyor. Doğu illerinden olan Şırnak da bu güzelliklere sahip illerden biri....
Devamı

Şırnak

Kategorisindeki tüm gönderiler

Şırnak

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Şırnak Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 529.615’dir. 16 Mayıs 1990 Yılında siirt’den ayrılarak il statüsü kazanmıştır. Nuh Peygambere ait olduğu öne sürülen bir türbe, Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunur. Tufandan sonra Nuh’un ilk yerleştiği şehir olduğu rivayet edilir. İl, Irak ve Suriye’ye komşudur.

ŞIRNAK GEZİLECEK YERLER
Doğu dendiğinde biraz çekimser olunsa da Şırnak ezber bozan illerden. Genel olarak Doğu illeri gezmeye görmeye pek tercih edilmez hatta mesnedsiz iddiaların da göbeğidir. Ancak son dönemlerde yaşanan olaylar ile güvenli bir bölge olan Doğu ziyaretçilerini bekliyor. Doğu illerinden olan Şırnak da bu güzelliklere sahip illerden biri. Coğrafi yapı olarak sert ve haşin olan Şırnak ziyaretçilerine ggörsel şölen sunmaktadır. Ayrıca başka dinlerden olan toplumları da içinde barındırmıştır. Bu açıdan Şırnak gezilecek yerler çeşitlilik oluşturacak bir yapıya sahip.

Bırca Belek Parkı: Şırnak hep toz topraktır diyenleri utandıran bir park Bırca Belek Parkı. Yeşilliği görüp, maviyle kombinini görünce eminiz ki siz de aşık olacaksınız. Parkta yoğunlukla aile görürseniz şaşırmayın. Çümkü Şırnak’ta aileler beraber zaman geçirmeye bayılır. Kalabalık oldukları da varsayıldığında bu park Şırnak halkı için ihtiyaçtır tabiri caizse.

Mor Gabriel Manastırı: Diğer Doğu illeri gibi Şırnak’ta da başka dinlere mensup insanlar yaşamıştır. Mor Gabriel Manastırı bunun en güzel ispatıdır. Anadolu’nun hoşgörü şehri olduğunun bir göstergesi olan manastır ziyaretçiler için değişik bir deneyim olacaktır.Takribi olarak 1600 yıllık olan bu manastır güçlü mimarisi ile kendine hayran bırakıyor. Bunun sebebi ise her şeye rağmen ayakta kalan yapısı.

Cizre Ulu Camii: Şırnak’ın kiölik kartı olan bu camiide bütün Şırnak detayını görmek mümkün. Şırnak’ta hangi mimari kullanılmış, nasıl çalışılmış bunu görmek mümkün. Öte yandan Şırnak halkının gnelini de burada görmek mümkün. Halkı toplu olarak burada görmeniz toplum hakkında doğru bilinen yanlışları da elemenizi sağlayacaktır. Neticede insan bilmediğinin düşmanıdır, öyle değil mi?

Cizre Kalesi: Bu kale size Doğu’nun ne kadar kadim bir geleneğe sahip olduğunu anlatacak. İhtişamı ve görkemiyle turistleri selamlayan kale şehirde bayrak gibi salınmaktadır. Konumu, mimarisi ve tarihi ile sizi şaşırtacak olan kale Şırnaklılar içinse gurur kaynağı. Herkesin bu kaleyi görmesi gerektiğini savunan Şırnak halkı kalenin zarar görmemesi için de ellerinden geleni yapmaktadır.

Urochishche Kasrik: Tarihin dalga dalga yayıldığı bir alan olan Urochishche Kasrik tüm bilgilerinizi unutturacak bir yapı. Benzeri fazla olmayan bu yapının Şırnak’ta olması başta sizi düşündürebilir. Ancak Mezopotamya gibi bir geleneğin varlığı bu şaşkınlığa son verebilir. Verimli topraklar üstüne kurulan Şırnak bu özelliği ile tarihi birçok yapıya ev sahipliği yapacaktır. Şırnak gezilecek yerler Mezopotamya sınırları içinde olması bakımından da gayet önemli yerlerden oluşmaktadır.

Cudi Dağı: Belki de Şırnak hakkında günlük hayatta bilinen tek doğal güzellik bu dağdır. Ne yazık ki ünü çok güzel değildir. Hatta terör ile eş tutulmaktadır. Ancak yönetilen doğru siyaset ile bu sorun kökten çözülmüştür. Dağın eteğinde piknik yapan Şırnak halkının misafirlerine korkmamaları gerektiğini bu hareketle dile getiriyor. Genel itibariyle ise Cudi Dağı doğal bir güzellik olarak tüm haşmetiyle durmaktadır. Doğa fotoğrafçıları için kaçırılmayacak fırsat aynı zamanda.

Yüzölçümü : 7.172 km²
Rakım : 1650 m
Nüfusu (2019) : 529.615
Plaka Kodu : 73
Posta Kodu : 73000
Konum : 37.5220572 Boylam / 42.438876 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar