Beğen

Şırnak

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Şırnak vilayeti aynı zamanda da Nuh’un Şehri olarak da ifade edilmektedir. Tarihi açıdan bu yerleşim noktasının çok köklü bir geçmişe dayandığı rivayet edilmektedir. İl sınırları içerisinde bulunan Cizre ilçesinin Nuh’un yazlık yerleşim yeri olduğu ifade edilmektedir. Aynı zamanda da henüz kanıtlanmasa da aynı ilçe içerisinde Nuh’un Gemisi’nin yer aldığı da tabir edilmektedir. Bu kentin kurulduğu zamanlarda Şerneh ya da Kürdara Şırnak isimleri aldığı da ifade edilmektedir. Bazı krallıkların başkentliğini yapan ilçeleri de bulunmaktadır. Guti Krallığı’nın Bajarkard kentinin Silopi ilçesi olduğu ifade edilmektedir. Öte yandan Cudi Dağı’nın isminin de bu medeniyetten geldiği de tabir edilmektedir.

Şırnak Coğrafyası

Mardin, Siirt, Van ve Hakkari illeriyle komşu halde yer alan Şırnak; aynı zamanda da hem Irak hem de Suriye sınırında yer almaktadır.

Deniz seviyesinden yüksekliği 1400 metre olarak ifade edilen Şırnak ili genelinde karasal iklim de hakimdir. Aynı zamanda da bozkırın bulunduğu topraklara sahiptir. Oldukça dağlık olarak tabir edilmekte ve bozuk meşelikler de bu bölgede sık sık karşılaşılan bitkiler olarak ifade edilmektedir.

Şırnak

Şırnak Ekonomisi

Şırnak kentinin ekonomisi tarım, ticaret ve madencilik üzerine kuruludur. Kırsal kesimlerde ise hayvancılığa yönelim söz konusudur. Aynı zamanda da süt ürünleri, yün, tiftik ve kıl ticareti de hayvancılık odaklı olarak gerçekleşmektedir. Hayvancılığın yaylalarda yapıldığı da bilinmektedir.

Şırnak Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/sirnak/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 1.717 km2

Rakım: 1.650 m

Nüfusu: 290.307

Plaka Kodu: 73

Posta Kodu: 73000

Konum: 37.518994, 42.453972

Bu makale YerelNET tarafından Şırnak şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri