image

Sivas

Toplam makale bulunmaktadır.

Sivas, Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden biridir. İç Anadolu bölgesinden bulunan Sivas 621.301’lik nüfusa sahiptir. İç Anadolu Bölgesi, Doğu Karadeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesinde ilçeleri ve kültür zenginliği, iklim farklılığı bulunan ve sahip olduğu değerleri ile önemli bir coğrafi konuma sahiptir. SİVAS GEZİLECEK YERLER İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Sivas, Türkiye’nin en eski ve önemli kentlerinden biri olarak karşınıza çıkıyor. Roman devrinde Sebastaia adı ile bilinen kent, Roma imparatorluğu tarafından inşa edilmiştir. Aynı zamanda Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgelerinde de ilçeleri bulunan şehir, kültürel ve tarihi anlamda oldukça donanımlı bir yer oluyor. Topraktepe adındaki yükselti üzerinde kurulmuş olan...
Devamı

Sivas

Kategorisindeki tüm gönderiler

Sivas

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Sivas, Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden biridir. İç Anadolu bölgesinden bulunan Sivas 621.301’lik nüfusa sahiptir. İç Anadolu Bölgesi, Doğu Karadeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesinde ilçeleri ve kültür zenginliği, iklim farklılığı bulunan ve sahip olduğu değerleri ile önemli bir coğrafi konuma sahiptir.

SİVAS GEZİLECEK YERLER
İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Sivas, Türkiye’nin en eski ve önemli kentlerinden biri olarak karşınıza çıkıyor. Roman devrinde Sebastaia adı ile bilinen kent, Roma imparatorluğu tarafından inşa edilmiştir. Aynı zamanda Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgelerinde de ilçeleri bulunan şehir, kültürel ve tarihi anlamda oldukça donanımlı bir yer oluyor. Topraktepe adındaki yükselti üzerinde kurulmuş olan Sivas, turizm açısından aktif bir şehirdir. Doğal güzellikleri başta olmak üzere tarihi açıdan zengin noktaları, kaplıcaları ve kayak turizmi ile ön plana çıkıyor. Şehrin mimari açıdan dikkat çeken binaları, tarihi mekanları ve doğası ile gezip görülecek birçok yeri vardır.

Hafik Gölü: İç Anadolu Bölgesi’nde konumlanan Sivaş’ta yer Hafik Gölü, her sene çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Bir diğer adı ile bilinen Koçhisar Gölü’nda çeşitli sayıda balık türü bulunuyor. Bölgede, serbest olta balıkçılığı yapma imkanı da bulunuyor. Aynı zamanda etrafında birden fazla tesis bulunan gölün çevresinde, yeşil ve mavinin keyfini çıkarabiliyorsunuz.

Gökpınar Gölü: Sivas’ın doğal güzelliklerinden bir diğeri Gökpınar Gölüdür. İlin tabiat harikaları arasında yer alan gölde dalış yapmak serbesttir. Büyüleyici görünümü ile ön plana çıkan Gökpınar Gölü, gün batımına doğru oldukça güzel bir ambiyansa sahip oluyor.

Divriği Kalesi: Sivas bölgesinin tarihi alanda en öne çıkan yerlerinden biri olan Divriği Kalesi, Bizans ile İran arasında bir sınır görevi görüyormuş. Bugün, Çaltı Çayı üzerinde, yüksekçe bir noktada konumlanan kale, stratejik açıdan tarih boyunca önem taşıyormuş. Tarihiyle önemli olan kale görülmesi gereken yerlerden biri oluyor.

Çifte Minareli Medrese: 1271 yılında yapılan ve günümüze kadar gelen tarihi yerlerden biri Çifte Minareli Medrese, Sivas’ın merkezinde konumlanıyor. Sahip Şemseddin tarafından yapılan medrese, turistler tarafından ziyaret edilen yerlerden oluyor.
Koyun Kaya Mesire Yeri: Sivas’ın İmranlı ilçesinde bulunan alan, yeşilin her tonuna tanıklık edeceğiniz, doğal güzelliğiyle dikkat çeken bir yerdir. Yol boyunca papatyalara, çağlayanlara, yeşilliklere ve derelere tanıklık ediliyor.

Çaltı Çayı: Sivas’ın gezilecek yerlerinden bir diğeri de Çaltı Çayıdır. Kangal Çayı ismiyle Tecer dağları bölgesinde ve Kalkım Çayı ismiyle de Yama dağının yamacında olmak üzere iki kol halinde akan bir akarsudur.

Kangal Balıklı Kaplıcası: Kaplıcaları ile de ön plana çıkan Sivas ilinde bulunan Kangal Balıklı Kaplıcası, birçok hastalığa şifa oluyor. Özellikle de sedef hastalığının tedavisi için tercih edilen kaplıca, yıl içerisinde turistlerin uğrak noktası oluyor.

Sızır Şelalesi: Sivas’ın Gemerek ilçesinde bulunan şelale, ülkenin doğal güzellikleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Sivas gezilerinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Sızır Şelalesi, 2. Derece sit alanı olarak ilan edilmiştir. Her mevsim büyük bir coşku ile dökülen şelale, etrafındaki yeşil alanlar sayesinde büyüleyici bir manzaraya şahit olmanızı sağlıyor.

Yüzölçümü : 2.768 km²
Rakım : 1.285 m
Plaka Kodu : 58
Posta Kodu : 58000
Konum : 39.7483755 Boylam / 36.9258695 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar