Beğen

Sivas

İç Anadolu Bölgesi’nin en geniş, en önemli ve en eski şehirlerinden bir tanesi olarak öne çıkan Sivas’ın Hafik, Ulaş, Altınyayla, Şarkışla ve Yıldızeli ilçelerinin yanı sıra Tokat iliyle de komşu vaziyette bulunmaktadır. 2020 yılında nüfusu 935.889 kişi olarak ifade edilmektedir.

Sivas İklimi

Sivas ili içerisinde sert bir karasal iklim görülmektedir. Bu bölge kışların son derecede soğuk ve bol yağışlı geçtiği bilinmektedir. Kışları 4 ay kadar kar yağışı söz konusudur. Yazları da sıcak ile kurak geçmektedir. Öte yandan ilk bahar ve sonbahar zamanlarında da yağmurlu dönemler oldukça yaygın olarak ifade edilmektedir.

Sivas Etnik Yapısı

Sivas ili genel olarak Türkmenlerin yerleşim alanı olmuş bir kenttir. Ancak Osmanlı politikaları dahilinde Kafkasya’dan gelen çerkesler de bölgeye yerleşmiştir. Öte yandan İlbeyliler de Suriye topraklarından gelerek, bu kenti merkezlerine almaya başlamışlardır.

Sivas

Sivas Ekonomisi

Sivas genelinde tarım ve sanayi faaliyetleri revaçtadır. Bu il sınırları içerisinde linyit işletmeleri de yaygındır. Genel olarak tahıl, ay çekirdeği, patates ve şeker pancarı da burada üretilen tarım unsurlarıdır. Aynı zamanda da küçükbaş, büyükbaş ve arıcılık faaliyetleri de yürütülmektedir.

Sanayisiyle öne çıkan bu kentte ilk olarak 1939 yılında Sivas Cer Atelyesi olarak bilinen Çimento Fabrikası uzun süredir varlık göstermektedir. Bunun dışında da küçük sanayi faaliyetleri daha da fazla dikkat çeken bir konumdadır.

Sivas Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/sivas/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 28.164 km2

Rakım: 1.313 m

Nüfusu: 623.116

Plaka Kodu: 58

Posta Kodu: 58000

Konum: 39.750305, 37.015430

Bu makale YerelNET tarafından Sivas şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri